| Nikolassss a întrebat:

Daca iau Dihydrotestosterone bloker, se intampla ceva pe partea sexuala imi afecteaza ceva? Daca iau Dihydrotestosterone bloker, imi creste si parul si testosteronul, dar afecteaza viata sexuala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand este recomandat sa iei Finasteride, nu tot felule de asa-zise suplimente alimentare care s-au dovedit destul de periculoase, avand doze foarte variabile, unele ineficiente, altele extrem de riscante.
Toate DHT-blocker afecteaza viata sexuala, adica scad libidoul, dau probleme de obtinere si mentinere a erectiei, si adesea dificultati in e. jaculare. (banuiesc ca esti barbat). De asemenea scad fertilitatea si NU ar trebui sa concepi un copil pe perioada adminsitrarii lor si 2 ani dupa aceea, fiindca exista risc de malformatii ale acestuia. Problemele sexuale pot ramane dupa intreruperea tratamentului si unele pot fi definitive. De asemenea, creste riscul de a dezvolta cancer de prostata si san.

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru Nikolassss):

Efectele astea adverse sunt al medicamentului Finasteride, alaturi de multe altele. El este un emdicament cu foarte foarte multe efcete adverse, multe periculoase (precum cancerul) dar pe care le poti monitoriza. daca iei suplimente alimentare, ai tot efectele astea, dar posibil mai intense si nemonitorizabile plus si altele, posibil mortale.
Se gaseste in farmacie si se ia numai cu prescriptie medicala (cat timp il iei va trebui sa faci mergi la medic in fiecare luna pentru examen medical si analize)

4 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu iti afecteaza viata sexuala