| Mihai211096 a întrebat:

Daca iau doar proteine pentru masa musculara, imi creste masa musculara fara sala? Pot sa raman impotent de la Proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. muschi fara sala, evident ca NU
2. NU afecteaza potenta, proteinele nu au nicio legatura cu testosteronul
3. singurele probleme de la proteine pot fi de la produsele de proasta calitate, care au indulcitori artificiali, evita un supliment care foloseste aspartam pentru indulcire sau altele

Ce amuzant, muschi fara sala rolling on the floor

8 răspunsuri:
| Jorah a răspuns:

Nu ia proteine! Nu conteaza ce varsta ai, lasa proteinele/stereoizii ca nu te ajuta cu nimic. Iti umfla muschii intr-adevar dar, peste 1 an 2 o sa ai probleme.
Daca faci sala este mult mai bine, cum a zis si "catablondu".

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jorah):

Serios? Tu HABAR NU AI ce sunt proteinele, nu?
INCEARCA sa te documentezi inainte sa aberezi, ok?

pentru cultura ta generala, proteinele se gasesc si in mancare, deci si tu mananci ZILNIC proteine

| Jorah a răspuns (pentru Cosmin86):

Am gresit, ma refeream la stereozi nu proteine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jorah):

Ok happy

| catablondu a răspuns:

Salut, daca faci sala, fara proteine, e mult mai bine decat daca iei proteine fara sala. In functie de organism, de la proteine, te poti ingrasa exagerat, poti sa nu ai nici un efect, sau cine stie ce alte surprize. Parerea mea sincera e sa mergi la sala, daca ai posibilitatea sau sa iti cumperi gantere, sau altceva ce crezi ca te-ar ajuta si sa-ti faci un program zilnic, progresiv, fara sa exagerezi de la inceput. E cea mai simpla reteta si garantez pentru ea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru catablondu):

Program zilnic = rezultate lente si proaste
surprize de la proteine? si tu consumi zilnic, in caz ca nu stiai

Si tu esti paralel cu sportul, nu?

| catablondu a răspuns (pentru Cosmin86):

Si daca nu program zilnic, atunci cum? Cat despre relatia fiecaruia cu sportul, chiar nu esti in masura sa vorbesti. In ceea ce priveste proteinele, trebuie sa te informez ca nu era vorba despre proteinele pe care le iei din mancare si care folosesc la multe, ci la (prafurile) care te umfla cu pompa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru catablondu):

"la (prafurile) care te umfla cu pompa", folosesc prafuri de ani de zile, si ca sa vezi, NU sunt umflat cu pompa. NU confunda suplimentele cu steroizii sau hormoni de crestere. Suplimentele tot din mancare sunt facute, daca vorbim de proteine, atunci majoritatea sunt facute din zer, lapte, albus de ou, etc., pur si simplu proteina este separata de restul continutului ( grasimi, etc. ), asta e tot.

Rolul "prafurilor" ( adica suplimente alimentare ) este sa te ajute sa-ti asiguri necesarul proteic ( 2 grame / kg-corp sau mai mult, daca esti sportiv profesionist ) fara sa-ti fortezi stomacul mancand 8 mese consistente pe zi.

Plus ca unele mai au si vitamine, enzime digestive, minerale, calciu, fier, etc., care te ajuta sa suplimentezi nutritia ( de-aia se numesc "suplimente", sa suplimenteze ce nu poti acoperi din mancare ).

Legat de program. Muschii cresc in zilele de odihna, un muschi are nevoie de 5-9 zile pauza dupa un antrenament, nici profesionistii care au alte conditii de refacere nu fac zilnic, altfel te supra-antrenezi.

Cele mai bune rezultate le obtii lucrand o grupa / saptamana, exemplu luni piept, marti spate, etc., cu un program de 3-4 sedinte ar trebui sa progresezi cel mai bine, mai mult deja te supra-antrenezi.