| gabitzuca a întrebat:

Daca iau magneziu ca supliment alimentar, exista efecte secundare? Ce inseamna supradoze de magneziu si cum se manifesta? Va intreb fiindca n-am gasit pe net decat beneficiile acestui supliment nutritional.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In conditiile functionarii normale a rinichilor e greu sa te intoxici cu magneziu, dar daca nu stii cum stai cu rinichii, e bine sa verifici intai. Si ia neaparat un medicament pe baza de magneziu (tip Magnerot) si nu un supliment alimentar. Fiindca suplimentele alimentare nu sunt testate si verificate, pe cand medicamentele sunt verificate pe culturi de celule, animale de laborator si voluntari umani. Nu zic a sunt mai bune, dar macar riscul sa ti se intample ceva total necunoscut e mai mic.
Reactiile adverse ale magneziului sunt: diaree, greata, varsaturi, iar la doze foarte mari constipatie, paralizie si chiar coma.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Magneziul luat in exces poate duce la aparitia diareei, deci la pierderea echilibrului mineral din organismul tau. Nu depasi cantitatea de 1000 mg pe zi. Alte efecte adverse nu prea are... insa e foarte, foarte benefica organismului...

| psiholoaga a răspuns:

Exista supradoza de magneziu. Vezi sa nu depasesti indicatiile farmaceutice. Simptomele sunt diareea, durerile abdominale. Dar ca sa ajungi la supradoza, trebuie sa ai niste valori de 5 ori mai mari decat normalul. In mod natural, din magneziul continut de alimente, e imposibil sa ajungi la asemenea valori. Asa ca respecta indicatiile si totul va fi ok.