| aimullah123 a întrebat:

Daca iei xanax ziua adormi pe drum? Cat de tare este?
Ca eu am anxietate si iau stresclin 1 dimineata si 1 seara si il simt mult prea slab. Iar seara stau in pat gandindu-ma la toate lucrurile posibile si nu pot sa adorm. Uneori stau si 2-3 ore.
Voi ce alte pastile mai siti?
As vrea sa iau o pastila dimineata ca sa fiu foarte linistit, foarte calm sa nu pot sa ma enervez deloc si sa nu fiu agitat de la anxietate dar totusi sa nu adorm ca merg la liceu iar seara sa iau o pastila ca sa adorm mai usor dar sa nu dea pastila cu mine pe jos laughing Intelegeti ce zic? Adica sa adorm eu usor cand ma pun in pat, nu sa ma adoarma ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Salut.Xanax da,da somnolenta si nu se recomanda sa il iei cand ai de facut activitati intense,el te detensioneaza,te linisteste si te adoarme.E bine sa il iei seara,dar poti lua doar jumate sau un sfert la inceput,si doar la recomandarea doctorului.
Mai bine incerci cu bio melatonina,hormonul natural al somnului,e bun sau passiflora,valeriana. Dimineata cand pleci la drum spre activitati poti sa iei un Sedatif pc,e homeopat si e bun,fara reaactii adverse. Abia dupa ce incerci pastile naturiste si vezi ca nu merg,recurgi la xanax, rivotril, anxiar etc si doar cu acordul psihiatrului.
Incearca sa dormi cu bio melatonina de la plafar si ia un sedatif pc sau doua dimineata si daca nu au efectele asteptate, mai incearca naturiste de genul. Daca nu merge si nu merge, cere-i doctorului psihiatru Anxiar (pentru anxietate, tensiune psihica)sau bromazepam(asemanator xanax-ului)dar ia foarte putin, un sfert, jumate sau cat iti recomanda el.Ai grija sa nu iei si naturiste si alopate, sa nu combini medicamentele de sinteza cu efect pe psihic cu cele naturiste cu efect tot pe psihic, se pot intampla reactii negative, sa iei doar naturiste sau doar de sinteza, sa nu le combini niciodata.Si cel mai bine te sfatuiesto cu medicul si pentru naturiste si pentru alopate.Bine vitamine si minerale se pot lua asa, de exemplu magneziu, vitamine B dar sa nu iei naturiste cu xanax de exemplu, nu e voie, mi-a zis psihiatrul.Si fain ar fi daca am merge si la psiholog amandoilaughingSi eu am depresie si anxietate si e tare chinuitorsadSanatate multa.A si nu uita sa incerci si cateva carti motivationale, de psihologie etc, ajuta cat de cat, eu am inceput.Si am citit ca cica si miscarea chiar si 20 min pe zi ajuta la creier,la psihic, am sa incerc si eu sa vad, daca e chiar asa! Numai bine iti doresc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un lucru este clar: cand iei xanax, nu pleci la drum!
Dimineata poti lua pastile naturiste: capsule sau extract lichid de valeriana sau sunatoare, amandoua sunt calmante naturale, fara efect de somnifer.

| alina2k18 a răspuns:

Discuta cu medicul ce ti l-a recomandat pentru un alt plan de tratament.
E ciudat ca nu adormi cu xanaxul luat seara but as I said intreaba mediculwinking

| aimullah123 explică (pentru alina2k18):

Am zis ca nu adorm cu stresclin dar as vrea sa iau xanax doar ca nu stiu cum e si ma gandeam ca poate a mai luat cineva pe aici sau poate stie cineva alte pastile de genul asta

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Xanax nu e cine stie ce

| Daughter a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu e cine stie ce, dar provoaca dependenta. Asa ca ar trebui sa fie atent/a cum si-l administreaza si cat timp.

| June20 a răspuns:

Sedatif pc e degeabasad am luat si eu, e cel mult efectul placebo