| Awp_Alex_1990 a întrebat:

Daca imi scot amigdalele imi poate afecta conditia fizica(obosesc mai repede, etc)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul tau de familie te cunoaste, pe el trebuie sa il intrebi, noi nu ave m cum sa stim.

| Vladuthz a răspuns:

Nope, eu le am scoase de la 4 ani si n-am nimic, insa daca tu esti mai in varsta, s-ar putea ca sistemul tau imunitar sa nu se mai formeze asa de bine fara ele, nu stiu exact. La mine cred ca fiind si la o varsta frageda s-a format fara ele, mai des races prietenii mei decat mine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu ti se intampla nimic, dimpotriva, scapi de un focar de infectie din corp.
Eu mi-am scos amigdalele si racesc foarte-foarte rar, in plus, nu mai am deloc dureri de gat si infectii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, dar o sa racesti direct la plamini. Tine-le, ca daca le scoti o sa iti para rau peste niste ani. Asta e una dintre operatiile facute efectiv degeaba. Da, ti se umfla, da, te doare gitul. SI? A omorit pe cineva durerea de amigdale? Din cate stiu, racelile la plamini omoara binisor de tot.

| alex495 a răspuns:

Nu, doaf te poti imbolnavi mai usor. De orice

| Fumiko a răspuns:

O profesoara de a mea si-a scos amigdalele si din cate ne-a spus racea mult mai repede, in rest nu cred ca te afecteaza cu ceva.

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns:

Eu mi-am scos amigdalitele şi sincer acum nu am nici un fel de problemă, nu obosesc mai repede, însă nu o să ai voie un timp să mănânci inghețată etc...
La început operatia nu a fost dureroasă, dar după a fost mai greu... am avut dureri mari (dar daca iti cumperi un spray de gat va ameliora putin durerea) ...am stat destul in spital din cauza faptului ca eu am vomitat o pastila pe care trebuia sa o iau si s-a desprin
Insa acum nu am probleme... daca e nevoie sa le scoti si te dor sau racesti repede e recomandat sa le scoti.te vei simti mult mai bine dupa un timp

| Awp_Alex_1990 explică (pentru Lusiana_Rusu_1999):

Dupa operatie cat trebuie sa stai in spital?

| Lusiana_Rusu_1999 a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Depinde cat de repede te recuperezi tu, pentru ca un timp nu vei putea manca şi vei bea lichide, până îți revii putin...Eu am stat o săptămână, dar aş fi putut ieşi mult mai devreme dacă nu vomitam acea pastilă...
Sper să te faci bine repede dacă te vei opera...
Multă sănătate