| Georgiiiii a întrebat:

Daca in ochi intra acetona(cateva picaturi) poti ramane orb?
sau daca nu, ea poate afecta ochii? facandu-i mai sensibili?
plss ajutor!
fundishappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti ramane orb, dar va determina arsuri acre se pot infecta si vindeca cu cicatrici care se manifesta ca pete albe pe vedere. Spala-te imediat cu multa apa rece (macar 15 minute continuu) si apoi du-te la oftalmolog de urgenta.

| marrr a răspuns:

Unei prietene i-a intrat super-glue in ochi si a fost la oftalmolog, i-a dat niste picaturi si nu mai are nimic. Te sfatuiesc sa mergi si tu la oftalmolog urgent ca sa nu se agraveze daca este ceva. Bafta si alta data sa ai grja>big grin

| andre999 a răspuns:

Da este foarte grav. Daca ti-ai dat cu acetona in ochi, pune ochiul sub jetul de apa de la robinet si cheama salvarea.

| ghitza_2903 a răspuns:

Nu stiu daca poti ramane orb, dar cu sigurantza iti va afecta foarte mult vederea. Daca ti-a intrat acetona in ochi, te sfatuiesc sa te duci cat mai repede la un medic.

| šρяίηģ a răspuns:

Eu sunt de parere ca da. Gandeste-te ca daca scapi pe o fata de masa sau pe o fotografie, aceasta se decoloreaza. Cu siguranta poate afecta ochii. Simptomele pot fii lacrimatul ochilor sau daca vezi in ceata, intreruperi care dureaza foarte putin al vederii. Nu sunt specialist, dar sunt in tema. Cel mai bine este sa consulti un medic oftalmolog. Acesta iti va prescrie tratament cu picaturi cel mai probabil. Succes!

| roco a răspuns:

Acetona este un lichid incolor, inflamabil, fiind un solvent mult utilizat in laboratoare si industria chimica. In mediul casnic, cel mai frecvent se intalneste ca dizolvant al lacurilor pentru unghii.

Contaminarea apei, mancarurilor, aerului cu acetona poate duce la expunere cronica.

Patrunde in organism pe cale:
- digestiva,
- respiratorie,
- cutanata.

Se absoarbe si difuzeaza greu in organism, prezentand fenomenul de acumulare lenta, ceea ce face sa se ajunga la o intoxicatie acuta subita. Eliminarea acetonei are loc pe cale pulmonara si renala, ca atare sau sub forma de metaboliti.Acetona este iritanta si determina leziuni la nivelul ochilor, nasului si gatului. Poate produce intoxicatie prin actiunea sa asupra SNC.

Are proprietatea de a usca pielea, favorizand astfel infectiile si inflamatiile.

Dozele mari de acetona determina fenomene de narcoza, insotite de tulburari respiratorii si vasomotorii.

Intoxicatia acuta prin ingestie se prezinta cu:
- tulburari gastrointestinale (greata, voma, diaree),
- cefalee, stare de neliniste,
- tulburari nervoase, pierderea cunostintei.

Acetona perturba metabolismul glucidic, in prima faza aparand hiperglicemia si apoi hipoglicemia, fenomen care este insotit de acidozaSusIntoxicatia cronica cu acetona se manifesta prin:
- fenomene iritative pentru mucoase (laringita, bronsita) si tegumente (epiderma uscata),
- fenomene digestive (epigastralgii, anorexie),
- fenomene generale (cefalee, astenie, pierdere ponderala).

In majoritatea cazurilor intoxicatia cronica este rezultatul unor expuneri la un amestec de solventi.

Efectele pe termen lung ale expunerii la acetona au fost evidentiate in urma experientelor pe animale. In aceste conditii apar leziuni la nivel renal, hepatic si nervos, malformatii congenitale, scaderea reproducerii la animalele de sex masculin.

Acetona a dovedit efect anticonvulsivant la animalele de experienta suferind de epilepsie, in concentratii milimolare
Tratamentul intoxicatiei acuteSusIn caz de expunere la acetona prin inhalare, se scoate victima din atmosfera viciata, se practica ventilatia mecanica si se combate acidoza.

In caz de ingestie se face spalatura gastrica. Laptele si uleiul de ricin sunt contraindicate.

| anathema65 a răspuns:

Mi-am dat si eu cu acetona in ochi din greseala straight face Am spalat ochii timp de 10 min cu apa si apoi incepusem sa vad in ceata (cel mai probabil din cauza apei). M-am panicat si am fost la urgenta. Din fericire nu mi-a afectat ochii acetona (adevarul este ca nici nu sarise cantitate mare in ochi). Medicul de garda mi-a prescris picaturi cu antibiotic in caz de ceva...erau f rosii ochii dar leziuni nu a gasit. Sincer mai bine mergi la medic daca se intampla asa ceva. Poate eu am avut noroc pentru ca am spalat in secunda 3 ochii cu multa apa rece.