| sopranaCadaverica a întrebat:

Daca inlocuiesc cina cu pepenele (200-300 g), ingrasa?
In rest, chiar mananc echilibrat - carbo complecsi, proteina, putine grasimi (bune, din oleaginoase), vitamine, fibre, toate in cantitati ok.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti face asta dar vei merge la baie foarte des noaptea.

| aXy99 a răspuns (pentru darrio2007):

De la 200 de grame? Ma indoiesc. Va merge inca odata cel mult. Sau va bea mai putina apa si va merge la fel.

| RAY a răspuns:

Nu ingrasa nimic, ingrasarea rezulta din plusul care il consumam, simplu, consumi 2000 de cal, manci 2000 de cal nu te ingrasi, organismul uman arde cam 97% din cat consumi, foarte greu ne ingrasam, calculeaza si tu 2000 de cal per 30 de zile, asta inseamna 60000 de cal = 9kg de grasime, cine se ingrasa 9kg pe luna, asta doar intr o luna, intr-un an consumam vreo 110 de kg de grasime, ne ingrasam vreo 5, 6 kg, desi mai bine de 97% consumam

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Eu cand mancam aproape 2000 calorii pe zi (din mancare sanatoasa) depuneam 1 kg pe saptamana.hee hee

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Povesti,depaseai 4000 de cal

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Poate nu ai auzit de metabolism lenes, mostenit genetic sau probleme hipotiroidiene

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ai vreo dovada stiintifica ca ai problema asta?

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Matematic nu se poate, 2000 de cal ori 7 zile egal 14000 de cal = 2 kg de grasimi, tu scrii ca cica depuneai 1 kg, asta insemna ca rata ta metabolica e de 1000 de calori, nu prea cred asa ceva

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Pai dupa regula ta cu 2000 calorii pe zi pentru mentinere, la mine nu se aplica - stiu sa numar niste calorii, ca am fost grasa si-am incercat sa slabesc din clipa-n care am ajuns in scoala primara.

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Nu te increde excesiv in cifre, ca devine penibil si ignori niste intamplari reale pe care unii oameni chiar le experimenteaza. big grin

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Stii sa numeri niste calori, dar oare scrii tot ce manci, oare calculezi bine, iti dau un exemplu o punga de pufuleti are 500 de cal, un cola la 500 de ml are 300 de cal = 800 de cal, tu sigur consumi mai mult si ai slabit si te menti, plus nu uita de retentia de apa

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Du adu dovada stiintifica

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pers grase spun ca manca putin, cele slabe spun ca consuma mult, oare de ce, iar cand le supraveghezi observi ca grasi scriu mult mai putin decat consuma

| sopranaCadaverica explică (pentru RAY):

Chiar daca am slabit, metabolismul meu este incetinit si nu pot trece de la 1300 cum mancam cand eram la ''dieta'' la 2000 zilnic, ca as depune masiv.

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Cand o persoana obeza slabeste mult rata metabolca scade, practic cel care a slabit trebuie sa consume cu 300 de cal mai putin decat x cu acelasi inaltime, greutate care tia mentinut greutatea, e adevarat, daca faci cardio rata metabolica nu scade

| Dalmore a răspuns (pentru RAY):

Nu-ti bate capul cu ea ca e cam mincinoasa, RAY rolling on the floor. Nu mananca deloc echilibrat.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Reao nu o enerva ca o sa aiba pofta de dulce

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | username1244 a răspuns:
Salutări, pepenele este apă cu zaharoză, nu e cine știe ce.

cum poti sa scrii asemenea tampeni, pepenele are vitamine si este o sursa de sanatate https://www.eva.ro/......58203.html

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nimic nu îngrașă dacă nu este în exces.

| Clorox a răspuns:

Nu ingrasa, am tinut o dieta cu ajutorul pepenelui si chiar e ok.

| RobertMoon a răspuns:

Pepenele are aprox 30 kcal la suta de grame și e cam 90% apă, cum sa îngrașe?

| HadesSs a răspuns:

Totul depinde de totalul de calorii din ziua respectiva happy poti manca sanatos si te poti ingrasa.

| laSoledad a răspuns:

Pepenele e facut in majoritate din apa, nu ingrasa.

| 1231242 a răspuns:

Salutări, pepenele este apă cu zaharoză, nu e cine știe ce.

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Folosește fără ezitare pepenele! Nu are de ce să îngrașe! 90% e doar apă în el!