| MrFunky2 a întrebat:

Daca la 13 ani ai foarte putine cosuri, ai doar puf la mustata dar iti creste parul pubian inseamna ca ai ajuns la pubertate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca a aparut pilozitatea (parul) pe fata, la axile si la pubis, da ai intrat in pubertate!
Cat privesc cosurile, nu-i obligatoriu sa ai cosuri pe fata, uni adolescenti au, unii nu au.

| vocea a răspuns:

Da inseamna ca ai ajuns.

| Luizaaa a răspuns:

La baieti, pubertatea incepe printr-o crestere in volum a testiculelor sub efectul stimularii prin gonadotrofine. Virilizarea baietilor (cresterea in lungime a organului viril, dezvoltarea pilozitatii pubisului, apoi a celei a axilelor si a fetei) rezulta esentialmente din secretia de testosteron de catre testicule; astfel se explica intarzierea de cateva luni care exista intre cresterea testiculara in volum si dezvoltarea pilozitatii pubiene. cresterea secretiei de testosteron stimuleaza producerea de spermatozoizi, antreneaza maturarea veziculelor seminale si a prostatei. Ea provoaca si caracteristicile masculine ale pilozitatii fetei, toracelui si abdomenului. Laringele se largeste, coardele vocale se alungesc si se ingroasa, vocea se schimba.
Uite si site-ul http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/pubertate_4705
Sper ca te-am ajutat!

| 8mmppp a răspuns:

Da, normal