| alexfab33 a întrebat:

Daca la sat viata e mai sanatoasa decat la oras, atunci de ce speranta de viata e mai scazuta in mediul rural decat cel urban?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antrenorfericirero a răspuns:

Cred ca sunt mai multe motive, dar printre primele le-as plasa pe cele de ordin economic, medical si cultural.
Economic- salarii mai mici sau lipsa salariilor
Medical- medici putini, specialisti ioc, teste de screening aproape inexistente!
Cultural-"orice problema trece cu ceai sau alt panaceu universal"

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pentru ca foarte putini dintre aia de la sat chiar traiesc sanatos. Degeaba e aerul curat daca tu bei toate cacaturile, fumezi hartie de ziar, si *** rudele alea pe care nu ar trebui... Plus ca si multi dintre aia care sunt ok si normali la cap si comportamental sunt saraci lipiti de nu isi permit un minim de igiena/preventie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Degeaba e viata mai sanatoasa daca sistemul medical e praf, daca igiena este pe ultimul loc, daca preventia bolilor nu exista.

| Sportfreak a răspuns:

Pentru ca oamenii imbatranesc mai repede in mediul rural, am citit un articol pe net. Era despre dezvoltarea mai rapida a copiilor, crestere, mai pe inteles pubertate, si cei din mediul rural se dezvolta mai repede decat cei din mediul urban.

| alexfab33 explică:

Multumesc tuturor