| Alynho10 a întrebat:

Daca m-am ars cu ulei incins ieri si n-am pus nimic pe rana in tot acest timp...este prea tarziu? nu as vrea sa ramana cicatrice.tin sa anunt ca nu sau facut besici si nici nu ma doare foarte tare...dar sunt pete de culoare inchisa inestetice

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragodana a răspuns:

Salut! Daca n-ai bani de farmacie cele mai bune remedii sunt:mierea si vaselina. Vorbesc serios.Dai pe locul cu pricina si lasi asa.Cu mierea e mai greu pentru ca e mai lichida si curge, dar vaselina isi face treaba super ok.Si cu ulei merge, dar este lichid.In general tot ce este grasime este ok. Aplici vreo 1-2 zile.Succes!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Aplica Dermazin pe arsura, e un unguent special pentru a calma durerea si a favoriza vindecarea.

| SimonaCristina a răspuns:

Dermazin sau bioxiteracor.

| Mariuca4562 a răspuns:

Daca te ustura si iti apar nu stiu ce pete singura solutie este se te duci la doctor. Sa nu iei niciodata sfaturi de pe internet la asemenea probleme. Doamne fereste sa se intample sa iti dea unul un sfat iar tu sa il aplici apoi sa se intample nu stiu cine stie ce! Astept funda pe care ti- am dat- o si eu!

| AlinChis a răspuns:

Cauti la farmicie un unguent!