| irinaf5 a întrebat:

Dacă ma duc la o clinica sa fac testul covid și iese pozitiv, voi fi internata obligatoriu? Sau pot declara pe proprie răspundere ca vreau sa rămân acasă? Trebuie sa sun eu la DSP sau se va suna de la clinica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Va suna de la clinica la DSP dupa care te vor anunta cei de la DSP te vor baga in izolare 14 zile. E si varianta asta cu medicul de familie.
O prostie cea cu 14 zile in opinia mea este nevoie de mai mult timp la unele persoane pentru ca virusul sa dispara, probabil ei considera ca dupa 14 zile numai esti contagios, dar de unde se cunosc atatea informatii legate de un virus care este atat de nou!?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum nu se mai interneaza decat cazurile grave

| sierra1 a răspuns:

Mai nou te trimite acasă și cică te "monitorizează" medicul de familie

| Dandinelle a răspuns:

Te trimite acasă în carantină, după cele 14, zile ești chemat/a la spital pentru analize de sânge și raza la plămâni și aia e dupa aia

| NoisyLight a răspuns:

Dar de ce vrei să faci testul ăsta, nu îți stau bine banii în buzunar?

| suntserios a răspuns (pentru NoisyLight):

Poate are omul simptome

| irinaf5 explică (pentru NoisyLight):

Nu mai am gust, miros, subfebrilitate, mai zic?