| Anonimm30 a întrebat:

Daca ma inrolez in armata, scap de anxietate pentru totdeauna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ți poate garanta nimeni asta, ține strict de tine. dar e posibil când te confrunți cu probleme reale să conștientizezi că micile frici pe care le sporește anxietatea sunt un nimic

| sierra1 a răspuns:

Dacă chiar o ai, nu cred că te angajează

| doctorandus a răspuns:

Cum a zis sierra1, daca suferi de anxietate, nu te primeste la armata.

| Meme10Meme a răspuns:

Pentru tara mori iar mormantul iti va fi incoronat cu flori.

| SingleForOne a răspuns:

Depinde de tine cum te dezvolți, ar putea să-ți agraveze anxietatea, să se transforme în ceva și mai rău, ar fi un dezastru întregii echipe, este posibil să fii obsedat de armată pentru ați acoperi problemele. Multe chestii se pot întâmpla, printre care si bune: sa te antreneze, motiveze, interactionezi cu oamenii, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau o agravezi până la PTSD.

| Mopmop a răspuns:

Uite, un exemplu personal care m-a facut sa scap de anxietate. E real si nu glumesc. Am aplicat dupa in orice aspect al vietii mele exemplul asta.
Ca orice elev cred din lumea asta am vrut si eu la un moment dat sa chiulesc de la scoala. In loc sa ma "bucur " si eu ca oricare de acest fapt considerat ca pe o"rebeliune" imi faceam griji ca tata o sa imi rupa capul. Tot timpul imi faceam griji ce o sa zica si cat de lunga va fi bataia luatahappy In felul asta nu ma bucuram deloc. La momentul cand a aflat el doar a avut o discutie amicala in care mi-a explicat ca nu e bine ce fac. Ce as vrea eu sa intelegi din exemplul meu:
indiferent ce frica ai, incearca sa o controlezi si nu mai presupune ce vor zice ceilalti. Posibil sa primesti reactii negative, pozitive sau neutre inapoi. Invata sa gestionezi frica prin asumarea raportului frica versus beneficiile unei actiuni!

| badpanda a răspuns:

Doar daca te impusti din greseala.

| Dintrebare a răspuns:

De anxietate o sa scapi mai degraba daca mergi la psihoterapie. Nu vad ce rol pozitiv ar avea armata in situatia asta. Eu cred ca s-ar putea chiar sa ti se accentueze anxietatea in mediul ala foarte strict.

| rapandula a răspuns:

Scapi de libertate. Esti fortat de contract sa lucrezi pana te pensionezi pe ce salariu vor ei.

| Dagger a răspuns:

Depinde ce anxietate ai...zi mi ce te deranjează ...ca sa pot sa zic