| Mihaiflorinn a întrebat:

Daca ma panichez tremur ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incerci sa te calmezi... daca nu reusesti, bagi capul sub chiuveta cu apa rece si te calmezi instantaneu!
(fara gluma)

| sierra1 a răspuns:

"tremur ma superior ce sa fac?"

keep calm și reformulează că nu-nțeleg

| Werrich a răspuns (pentru sierra1):

Cred ca vrea sa zica ca se supără/ enerveaza repede.

| Mihaiflorinn explică (pentru Werrich):

Da supar am scris gresit

| sierra1 a răspuns (pentru Werrich):

Cred că ar trebui să-l lăsăm să se exprime clar, singur, fără să ne dăm noi cu presupusul

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Nu prea poate din ce am sesizat eu. Are probleme serioase, mai serioase decât depresia, sau atacul de panica, anxietatea. Ori nu știe sa scrie, ori are retard. Trebuia de mult sa meargă la medic nu acum când e prea târziu.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

~Ori nu știe sa scrie, ori are retard.~

mde, ia vezi și tu noianul de "intrebări" din iunie a.c., multe și la plezneală, să fie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Am tras un ochi. Are probleme cu urechile - tinitus (presiune, tiuit)
Funcția cognitiva afectata, psihoza (crede ca vede umbre de fantome) și o problema neurologica acea când vede negru, sau asa crede el ca vede negru din cauza halucinații lor psihotice. Toate îl sugerează sa meargă la neuropsihiatrie. Nu exista alta varianta. Psihologul nu îl mai poate ajuta.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" | Chesterr : Am tras un ochi. Are probleme cu urechile "

și cu scalpul și cu măselele și cu părul și cu creierul neoxigenat și cu greața și cu burta și cu memoria și cu... și cu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Da, memoria e afectata de funcția cognitiva, la fel și creierul oxigenat țin de neurologie. Măselele acolo de stomatologie, 10 masele duse e deja game over. Burta o are ca mănâncă pe baza emoționale, stres, depresie. Toate astea contribuie la căderea parului în mod direct, chiar la unele tipuri de alopecie de tip autoimun (pelada, alopecia areata) parul ii va cădea masiv. Sunt mulți irecuperabili pe aici, degeaba le spui ce sa facă ca nu urmează sfaturile.
Pentru creier "neoxigenat" care e un semn al psihozei îl poate ajuta bilobil foarte mult, se da și fără rețetă. Pentru atac de panica poate lua magneziu b6 și ceai de sunătoare, dar pentru psihoza are nevoie de antipsihotice care se dau de la un medic psihiatru doar pe baza de rețetă. Câteva mii de euro îl poate ajuta cu măselele și sa renunțe definitiv la cola, și dulciuri ca alea sparg smalțul dacă nu se spala imediat pe dinți.
În rest aici de multe ori nu poate ajuta un psihiatru acreditat, noi nici atâta. Trebuia sa meargă din pripa la doctor, aici nu sunt doctori și întrebări ce implica probleme medicale serioase nici atât.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic simplu: ipohondrie sau lipsă de ocupație

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Nu e ipohondrie. Retard mintal sau schizofrenie combinata cu analfabetism funcțional. Și la urechi chiar are acea problema numita tinitus pentru care nici în ziua de azi nu exista un tratament deoarece este un simptom al altei afecțiuni, nu o afecțiune în sine. Tinitus se declanșează de la anxietate, mi-o confirmat și mie un medic când îl întrebasem, dar are o serie de cauze necunoscute.
Eu sper sa fie troll și sa nu aibă problemele astea. Vorbim de realitate distorsionata și delir paranoid nu de ipohondrie care tine de fapt de anxietate. La ipohondrie nu vezi fantome, astea sunt halucinații vizuale. Tinitus din păcate chiar exista, și e incredibil de deranjanta pentru unii fiindcă tinitus-ul permanent nu încetează nici măcar o secunda în a înceta din acel tiuit tipic, sau vertij, pulsații și asa mai departe.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum spui dar imi mențin părerea

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

În ipohondrie nu vezi fantome., astea sunt halucinații ce țin de psihoza sau schizofrenie +gândirea dezorganizata/tulburare de gândire.

| Celcestietot a răspuns:

Te calmezi.

| Werrich a răspuns:

Sa iei calmante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de xanax 2 luni de zile. Suferi de tulburare de panica sau anxietate generalizata. După 2 luni scoți xanax-ul treptat definitiv și în înlocuiești cu spitomin sau seroxat pe care le poți lua și 9 luni de zile. E prea târziu sa te mai ajute psihologul, vad ca nu ști nici sa formulezi coerent o întrebare cum ar fi trebuit. Mergi la psihiatru ca nu se poate altfel din păcate. Te panichezi ca tu singur îți induci niște frici ireale, fictive, care nu sunt palpabile, concrete, sunt doar în imaginația ta, proie ctia ta mentala. Ai nevoie și de psihiatru și de psiholog sa te învețe cum sa controlezi atacurile de panica, sa nu ți le mai induci singur. Stresul îl generează și anxietatea fricile.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Bună! happy Ai mai în jos un link cu sfaturi împotriva anxietății! Liniștește-te și calmează-te! E totul în mintea ta.winking Nimic ireal nu se poate întâmpla. Nimic ireal nu există. big grin Ai grijă de tine și de sănătatea ta! Funda? big grin

| Counter123456 a răspuns:

Îți recomand mindfulness o tehnica de meditație care este definită ca o atenție acordată emoțiilor gândurilor și senzațiilor. Spor!

| Counter123456 a răspuns:

Câteva îmi sunt cunoscute... Osho?

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru Counter123456):

Nu! happy Eckhart Tolle, "Puterea prezentului" big grin