| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma spal cu ceai de afine ( pliculete de la farmacie), imi vor trece hemoroizii? Diminua*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Hemoroizii sunt de la constipatie sau diaree indelungata.
Ceaiul de afine nu ajuta la hemoroizi.

Pentru a scapa de hemoroizi, trebuie sa mananci mancaruri care fac scaunul moale (dar nu diaree), sa eviti consumul alimentelor care fac constipatie, cum sunt: orezul, casurile, branza de oaie facuta din cas (branza burduf) etc.
Dupa fiecare scaun trebuie sa te speli cu apa calduta si sapun, iar dupa uscare ungi locul cu unguent HEMORZON (se gaseste in farmacii).
Dupa o saptamana problema cu hemoroizii vor inceta.
Daca totusi problema persista si in continuare, atunci trebuie sa mergi neaparat la medic!

| georgianaanonim1 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc mult! Dar tin sa te anunt ca eu am baut cate 2, 3 cani de ceai de afine timp de o saptamana si s au diminuat cu mult!

| Bula a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Atentie! Si afinele fac constipatie, chiar si sub forma de ceai!
Deci, nu prea este indicat consumul, doar in caz de diaree.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Ceaiul de afine este bun pentru stomac si alte chestii, nicicum pentru hemoroizi.
Cumpara alifie HEMORZON de la farmacie si unge-te, ca sa-i reduci si sa dispara inflamatia si intre timp, schimba-ti obiceiurile proaste de a manca si a avea scaun "uscat" sau constipatie, care-ti nenoroceste intestnul gros si anusul, favorizand aparitia hemoroizilor.

| Yuoia a răspuns:

Nu. Afinele NU sunt pentru hemoroizi.
Pentru asta, trebuie sa mergi la medic.

| vampyremisa a răspuns:

Niciodata. Consulta medicul, nu bunica!