| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma spal in fiecare seara cu sare si apa, imi vor disparea cosurile si punctele negre de pe fata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Risti doar sa-ti sensibilizezi tenul. Pentru tratarea punctelor negre trebuie sa mergi la un salon ca sa ti le extraga si dupa sa folosesti un exfoliant chimic cu acid salicilic care-ti curata porii si previne aparitia atat a punctelor negre dar reduce si numarul de pustule care se formeaza pe ten.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055229
https://www.paulaschoice.ro/......ent-2-bha/

Daca vrei o solutie ieftina pentru tratarea cosurilor foloseste zilnic o infuzie de ceai de musetel ( prepara o cantitate mica, ceaiul isi pierde proprietatile in timp si este indicat sa fie folosit in prima ora de cand a fost facut ) pe care sa o aplici in cateva straturi, asteptand sa se usuce fiecare strat. Tenul nu trebuie limpezit. Musetelul este anti-iritant, anti-inflamator si dezinfectant.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca ai cosuri si puncte negre cel mai probabil ai tenul gras. Daca nu te speli cu un gel de curatare pentru ten gras nu vei rezolva nimic. Du-te si ia-ti de la farmacie.

| GPA a răspuns:

Nu te spăla cu sare. Clătește fața cu apă, dar înainte de asta spala-te pe mâini. Sarea o poți folosi pentru igiena orala, foarte buna împotriva bacteriilor, totodată albește și dantura.
Pe față folosește "Emulsie nutritivă din castraveți", foarte bună pentru tenurile grase, la mine a dat roade și am scăpat definitiv. De asemenea, încearcă și soluție "Lara" împotriva bacteriilor și-a zonelor afectate de acea "roșeața".
Evită să pui mâna pe față și nu-n ultimul rând, când dormi, nu dormi cu fața pe pernă, eventual dormi pe o parte.

Asta am folosit și a avut 100% efect asupra tenului, dar vizita la dermatolog e sigură, pentru că el este-n măsură să te trateze.

| Toma24 a răspuns (pentru GPA):

Este foarte adevarat. Trebuie sa mai stii ca toate cosurile sunt aprute din cauza grasimii, adica ele "erup" sau apar deoarece grasimea neavand pe unde sa se elimine, atunci se elimina prin aparitia cosurilor de pe fata. Deci in concluzie ATENTIE ce mananci. Mie dermatologul mi-a spus ca tot ce contine lactate are foarte multe grasimi care erup pe fata.

| Horus35 a răspuns:

Acneea apare din cauza unor bacterii. Din cauza activității hormonilor ( ex.: la pubertate) glandele sebacee produc mai mult sebum care astupa porii, in aceste condiții bacteriile respective se înmulțesc și ajung sa provoace leziuni la nivelul pielii. Acneea este bine sa fie tratată și un tratament bun poate fi dat doar de către un specialist ( dermatolog).

| Anonim820 a răspuns:

Nu,sarea usuca tenul

| Toma24 a răspuns (pentru Anonim820):

Nu le usuca, ba din potriva ca trebuie sa usuce tenul pentru a scapa de roseata pe fata. Atentie, nu scapi de punctele negre, scapi doar de roseata din jurul punctelor negre. Punctele negre se elimina DOAR prin extractia lor!

| VibeTrix a răspuns (pentru Anonim820):

Pai din contra, e bine daca face tenul uscat. Deoarece reduce cosurile si ele vor disparea.

| Anonim820 a răspuns (pentru VibeTrix):

Eu am tenul sensibil si la mine nu a mers cu sare happy
Mai bine sa cumpere o crema ceva

| Antihristul a răspuns:

Incearca sa faci sport, si alergatul este bun te scapa de toxine prin transpiratie. si incearca sa mananci cat mai sanatos, fara prajeli etc big grin si in legatura cu intrebarea ta, nu, nu-ti dispar.

| Temüügin a răspuns:

Nu.Du-te la un dermatolog deoarece el te va consulta si iti va da diverse creme pentru tenul tau.

| MihaelViorel a răspuns:

Apa cu bicarbonat sodiu sau tamponeaza fata cu bitter suedez.