| darksy36 a întrebat:

Daca mama are grupa de sange 0, iar tata B3, eu ce grupa am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

B3 sau 01.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Probabil că B dar... nu e mai simplu să-ți faci un test decât să întrebi pe TPU?

Sunt mulți factori la mijloc și calculele hârtiei dau de multe ori greș.
Și nu merită să te joci cu asta căci dacă o să ai probleme și te bazezi pe răspunsurile de pe TPU - poate să fie foarte riscant pentru tine.

Fă un test că nu-i scump! Ba cred că-i și gratis dacă ești student(ă) sau elev(ă).

| thalyslly a răspuns:

Probabilitate de 75%b si 25 % 0; degoarece antigenele a si b sunt dominante.conform formulei
cel mai sigur e sa iti faci un test pentru determinarea grupei de sange la un laborator de analize.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
O sa ai B3
Pa! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a spus si Brigaela, poti avea grupa 01 sau b3. Nu este exclus insa sa poti avea si o combinatie mai diferita cum ar fi ab4. Stai sa ne lamurim, nu am terminat.laughing ab4 se aude ca e sange de nebun.Asa interpreteaza incultii. Ab4, nu e sange care sa-l poti dona altor grupe de sange decat celui ce are ab4. Deci, din prostia omului, se spune ca ab 4 e sange de nebun, total gresit. Grupei de sange ab4, pot dona oricine, asa ca daca ai nevoie candva, vei putea primi de la toate grupele, insa tu nu poti da decat grupei tale de sange.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poate avea AB4, avand un parinte cu grupa 01, este complet exclus. Hai sa vorbim pe baze stiintifice, nu sa ne batem joc de oameni. Un parinte cu grupa 01 nu poate avea copii AB4 niciodata, ai sa inveti la scoala in clasa a douasprezecea la genetica. dar daca nu stii regula mendeliana de ce iti bati joc de cel care intreaba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Tata are 01 si mama b3. Soramea are ab4.Ce ai de spus? voi astia cu nu stiu ce sigla de useri sau nu mais tiu eu ce, va credeti cititi si rascititi.Am observat ca aveti si acest... obicei de a da peste nas altora. Cum nu e posibil asa ceva, atunci cum se explica ca sorama mea are ab4 si parintii la fel ca a pesroanei care a pus intrebarea? Raspunde stiintific. Din trei copii, eu am b3, fratele 01 si sora ab4. Nici nu trebuia sa raspund dar am vazut ca esti asa de convinsa ca dai peste nas. Mai intereseaza-te nu te mai arunca cu capul in jos. Extraordinar.

| acinorev a răspuns:

A1 sau 0; dar fa un test mai bine.

| Captoresque a răspuns:

Probabil B, dar poți să ai și 0.

| abcde12345 a răspuns:

Fa ti analize, insa sanse mari sunt in favoarea grupei B happy

| QUM a răspuns:

Ai ori grupa O1 ori B3

| Andreea6w4 a răspuns:

Fa un test si vei aflawinking

| MrJorje a răspuns:

Datorita faptului ca mama ta are 01 si tatal tau b3 s-ar putea sa ai b3 dar daca mama ta avea b3 iar tatal tau 01 puteai avea 01.
MAI BINE FA UN TEST.

| Stefanel_Stefan_1993 a răspuns:

Fa-ti un test. Maxim e 20 de lei...Dar dupa mine probabil ca o sa ai A1...