| doarunbaiatcurios a întrebat:

Daca mananc aproximativ 50 de grame de zahar zilnic e ok? Adica,stiu, stiu e cam mult dar nu peste o limita wow sa zicem, nu? Mai ales ca eu fac mult sport si as avea nevoie si de calorii luate dintr-o ciocolata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carbohidrați, zahăr din fructe, iar nu din fabrică, lipsit de fibre și vitamine, de micronutrienți. Din pachetul cu zahăr din fabrică, nu este deloc ok. De acesta nu ai avea nevoie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Mai ales ca eu fac mult sport si as avea nevoie si de calorii luate dintr o ciocolata!" Prostie mai mare ca asta nu am auzit in ultima vreme... 50 de grame de glucide/zaharuri iti iei zilnic fara probleme din ce maninci fara sa iti bati capul. P.S. Majoritatea ciocolatelor de pe piata sunt niste mizerii sinistre. Despre ce ciocolata discutam aici?

| Frank51 a răspuns:

Dacă ești sportiv e chiar recomandat, dar doar atunci când faci sport.

| CassiusAlexander a răspuns:

Cantitatea recomandată este de 25g. Dar majoritatea oamenilor consumă cam 100g. Deci e foarte bine în realitate. Vezi numai să nu calculezi greșit și să fii prea modestă happy

| Flar3 a răspuns:

Daca faci mai mult sport in mod deosebit, da e ok! Bagi si proteine?

| daculliber a răspuns:

Mai bine baga aspartam sa faci cancer daca nu-ti place zaharul ia stevie poti s-o cresti in ghiveci si e sanatoasa

| mihaelaa4329 a răspuns:

Nu cred că există o nevoie de a lua calorii dintr-o ciocolata. Mereu exista alternative mai bune. Daca ti-e teama sa nu iei in greutate, atât timp cât numărul tău de calorii total nu este in surplus nu ai de ce sa îți faci griji. In ceea ce privește sănătatea, zaharul e cam nasol, mai ales că se găsește în aproape fiecare aliment, chiar și în cele sărate. Exista un așa-numit bliss-point folosit de toate companiile, asta înseamnă cantitatea maxima de zahar care poate fi adăugată într-un anumit produs fără ca acesta sa fie prea dulce. Daca mănânci sănătos în general, cred că nu e așa rău, deși nimeni nu recomanda sa mănânci alimente cu mult zahar. Dar dacă nu ești atent la ce mănânci și consumi numai porcarii f prelucrate fin supermarket nu mi se pare o idee așa buna. Mai ales în fiecare zi.