| inflicted a întrebat:

Daca mănânc in fiecare zi lămâie, miere, banane, kiwi, și uneori ceapa și usturoi pot sa am sistem imunitar bun?

Știu că trebuie să mănânc 5 fructe pe zi nu prea știu ce fructe că nu prea îmi plac.

Și ce altceva trebuie să mănânc? Ceaiurile ajuta la asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu de unde ai luat aceasta teorie ca "trebuie să mănânc 5 fructe pe zi".
Nu e totuna sa mananci zilnic 5 pepeni, 5 mere sau 5 boabe de coacaze! happy

Regula este sa mananci zilnic fructe, de cat mai multe feluri, dar si legume.
Si cel mai important este: sa fie naturale (bio), ne-tratate chimic!
Poti recunoaste usor merele bune: daca le tai, atunci miezul se coloreaza in maro in maxim o ora.
La fel, fructele in care gasesti viermisori sunt SIGUR bio!

| Simpatic a răspuns:

Nu, sistemul imunitar contrar a ce credem noi nu il putem manipula noi pentru ca este ceva genetic, tine de gene, de ADN, de cromozomi, de celule intr-un cuvant.
Cu siguranta ca il poti ajuta asta da dar sa nu crezi ca il intaresti ...asa cum ne vand noua farmaciile astea din plante tot felul de pilule magice din plante care chipurile cu 10 lei/ cutie iti intareste sistemul, acum nu stiu asta este parerea mea.
Si chiar de ar exista niste vaccinuri si pastile care chiar pot face lucrul asta ele ar fi foarte foarte scumpe!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca esti in perioada de crestere lasa rețetele inventate de tine, cere sfatul autorizat al unui doctor, nutritionist el o sa i ti faca o schemă adaptată nivelului tau, in functie de inaltime, kilograme si istoric al bolilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fructe dar și salate. Nu este regulă strictă de 5 fructe pe zi.

| Bizon95 a răspuns:

Fa-ti rost de pisica si caine (ambele, nu numai unul)
sau umbla in gunoaie
NO SHlT
ambele intaresc sistemul imunitar, mai ales la copii, din cauza ca asa esti expus la agenti patogeni care provoaca sistemul imunitar sa reactioneze

chiar (in documentarul pe care l-am vazut) au fost condamnate serios ideile matrete de gen cu cat mai ABSOLUT curat cu atat mai bine, asta produce oameni cu alergii, astm si chiar boli autoimune

iar 5 fructe pe zi sunt basme de adormit copii sau atras creduli la tine pe blog ca sa faci trafic si sa capeti bani din reclame (ca de asta te chinui cu blogul)

| Reve a răspuns:

Nu am mai auzit niciodata de aceasta regula sa mananci 5 fructe pe zi, dar iti recomand sa mananci cate fructe vrei tu (mere, banane, afine, zmeura, grapefruit, orice iti place). Cat despre imunitate, usturoiul, bananele si grapefruitul sunt foarte bune (din cate stiu eu), dar pana la urma toate fructele si legumele naturale sunt sanatoase.