| Mirelaaa a întrebat:

Daca mananc numai fructe ma ingras sau slabesc? nectarine, mere si grefe. dar mananc vreo 3 4 mectarine, 4 mere si o grefa. ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| s4a a răspuns:

Draga Mirela, fructele sunt o sursa excelenta de vitamine, glucide si substante minerale, dar nu contin toate substantele necesare organismului, in special proteine, calciu si unele vitamine. Fructele sunt foarte benefice, dar trebuie suplimentate cu legume, cereale, lactate si carne sau oua (cel putin o masa pe saptamana). Daca vrei sa slabesti, iti recomand sa o faci intr-un mod inteligent si sanatos, prin alimentatie echilibrata si activitate fizica, fara a-ti pune in pericol sanatatea. De altfel, un regim de viata corect, pentru sanatate si greutate optima, trebuie urmat toata viata, nu doar cateva zile sau saptamani.

| Cσσкiє a răspuns:

Să înţeleg că vrei să slăbeşti? Fructele te fac să slăbeşti, dar bineînţeles că la baza dietei trebuie să existe şi mult sport, trebuie să mănânci mai puţină pâine... Dar nu poţi mânca numai fructe. Fructele asigură necesarul de vitamine şi e bine că mănânci, dar organismul are nevoie şi de proteine, pe care le iei din carne, ouă, lactate. Încă o dată îţi spun: e foarte bine că mănânci fructe, e bine şi pentru ficat deoarece glucidele e mult mai bine să fie luate din fructe decât din ciocolată şi bomboane. Dimineaţa mănâncă şuncă( dacă vrei pâine neapărat, îţi recomand pâinea integrală sau neagră) cu un pahar de suc de grefe sau o grefă, la prânz un grătar de pui şi o salată... Trebuie să incluzi URGENT şi alte alimente, nu poţi trăi numai cu fructe. Sunt ele sănătoase, dar trebuie să avem o alimentaţie mult mai diversificată.

| traficanta a răspuns:

Ma. nu e bine sa mananci numai fructe. o sa te imbolnavesti straight face dezechilibrezi organismul, el are nevoie si de alte vitamine nu numai cele aduse din frute.Macare gatita fara grasimi, fripturi usoare, legume, lactate usoare, si cateva fructe.mai bine ai manca grefele, ele te ajuta mult sa slabesti!:* dar nu manca numai fructe, pe langa faptul ca e f putin ceea ce mananci tu, ele contin multa fructoza si ingrasa, si pana la urma o sa ti se faca rau de la atatea fructe!

| nonameanca a răspuns:

Mai! cum sa mananci, mai, grefe? laughing
verisoara mea a tinut o astfel de cura si a slabit f mult

| Eunyce a răspuns:

Buna.

Mirela, daca mananci numai fructe, nu e tocmai cea mai buna alegere. Dar fructele nu iti fac rau, ci dimpotriva au foarte multe efecte benefice asupra organismului.Stii zicala "Un mar pe zi, tine doctorul departe", ei bine, e adevarata.Nectarinele sunt iarasi foarte bune, in special pentru tenul uscat. Iar grapefruit-ul are atatea efecte pozitive, incat nu poti credea. Sfatul meu: pe langa fructe, incearca sa mananci si carne de pui si peste.Nu te ingrasa! Deoarece ai nevoie de toate proteinele, carbohidratii si grasimile din ele.Incearca si seminte de in, nuca, susan, dovleac, floarea-soarelui.Nici astea nu te ingrasa! Toate cele enumerate mai sus, te fac mai supla, sau te aduc la forma potrivita.Pe langa astea vei avea o memorie mult mai buna.happy