| Andreeaioan115 a întrebat:

Daca mananc stafide in pachetel ele sunt cu zahar sau nu are?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Stafidele sunt un soi de struguri fara samburi, cu aroma speciala, uscate.
Sunt atat de dulci, incat n-as crede ca vreun producator sa mai risipeasca bani in a le indulci si mai tare. happy
Cu toate acestea, stafidele nu au continut de zahar (glucoza) mai mare decat orice alte boabe de struguri dulci.
Ca urmare, un pachetel de stafide echivaleaza cu o ciorchina mica de struguri (muscat otonel, tamaioasa etc), care este sanatate curata.
Doar cantitatile exagerate pot provoaca probleme.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Toate fructele uscate din comert au adaos de zahar.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Da, acestea contin adaos de zahar! Insa daca nu ai probleme cu glicemia, poti face exceptie si sa mănânci macar putin din ele daca iti place! Meriti"a doua sansa"