| Andreea1095 a întrebat:

Dacă merg 30-45 de minute pe jos 5 zile din 7 mă pot considera o persoana sedentara sau ușor activa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Mai pune inca pe atat ca sa poti afirma ca esti o persoana activa. Cu ceea ce faci tu... e abia un minim necesar.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sedentara!
Daca ai merge 2-3 ore pe zi ai fii activa, sau daca ai alerga 1 ora/zi.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca aia e singura ta activitate fizica as zica ca esti chiar intre... Poate "usor activa" dar cu indulgenta.

| GreenVoid a răspuns:

Daca alergi 45 de minute te poti numi usor activawinking

| GinoLANETTI a răspuns:

Daca acela este mersul de acasa la scoala si inapoi nu cred ca esti o persoana sedentara deoarece si la scoala faci o oarecare miscare si nu stai inchisa in propria camera cu zilele.