| BruneTTe a întrebat:

Daca mergi la dentist pentru ca ai o carie [destul de adanca], ti-o curata, plombeaza exista vreo posibilitate sa se formeze din nou o carie sub plomba? Sau asta inseamna din start ca stomatologul nu a curatat bine pe acolo? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Pai normal ar fi sa nu mai apara nici o carie, insa sunt si dentisti care nu stiu nici o plomba sa puna si pot aprea dureri si chiar carii. Insa daca caria a fost adanca e normal sa existe dureri daca bei apa rece, sau alimente reci.

| florin1979 a răspuns:

Teoretic e posibil dar depinde de stomatolog si materialele folosite in aplicarea plombei!

| BiuL a răspuns:

Cica odata la 3 ani trebuiesc schimbate plombele ca exista mari riscuri sa apare carii secundare pentru ca in timp se deplaseaza plombele acelea, nu mai sunt perfect lipite de dinti si pot intra bacteriile. acum depinde de plomba, de dintii tai, de igiena orala etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Teoretic nu ar trebui sa apara carii cub plombe, asta cu o conditie sa fi fost bine curatat locul inainte de plombare.

| 7Mary7 a răspuns:

Pai daca stomatologul isi face treaba bine, nu ar mai trebui sa apara carie! Ai putea sa il intrebi chiar pe el daca exista posibilitatea asta.