| anonim_4396 a întrebat:

Daca mi-a venit a două oara ciclul luna acesta, pot fi însărcinată?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu mă lol

| MihaelaDart a răspuns:

Citeste acest articol https://foreva.ro/ce-anume-cauzeaza-doua-menstruatii-pe-luna/. Nu mai sta pe TPU si mergi la spital la urgente la ginecologie impreuna cu prietenul tau sau o prietena. Daca vei vrea sa mai ai copii pe viitor, gandeste-te la sanatatea ta!

p.s Prietenul tau ar trebui sa foloseasca prezervative de acum incolo dc=aca are probleme cu memoria!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu, ce varsta ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Suntem in februarie si abia au trecut 22 de zile de la inceputul lunii.
Ceva nu este normal, sa-ti vina ciclul la un interval atat de scurt.
Cel mai probabil nu este ciclul, ci doar o sangerare intre menstruatii, din diverse cauze: posibil sarcina, posibil chisturi sau fibroame uterine, posibil dereglari hormonale mari. Mergi al medic si fa-ti investigatii medicale.
Cat despre sarcina, poti face un test de sarcina DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care in decursul unei luni se produc 2 menstruatii si intre ele intervalul ca numar de zile este mai mic de 21 de zile, in acel caz ciclul menstrual este ANOVULATORIU, fiindca in astfel de cazuri, ovarele NU au reusit sa dezvolte, sa creasca si nici sa maturizeze un OVUL incat acesta in momentul eliberarii din foliculul ovarian sa fie VIABIL, sau altfel spus acel ovul care este incomplet maturizat (ii lipseste nucleul celular) NU poata fi fecundat de catre un spermatozoid si drept urmare, din acest motiv nu se poate transforma intr-o sarcina. Multa sanatate!

| Nume6 a răspuns:

Ai o dereglare hormonală. E ceva normal. Nu e nimic grav. Nu ai cum să fii insarcinata daca iti vine menstruatia de doua ori, esti daca nu iti vine.

| AwGenetix a răspuns:

Nu. poți avea doar un polip ce trebuie extirpat cu tot cu uter. Dar stai linistita, nu poti fi însărcinată. Nu ai de ce sa iti faci griji.

| whatisthis19 a răspuns:

NU,e o dereglare hormonala

| Mayaaaaaaa14 a răspuns:

Este exclus așa ceva.