| Alberto0512 a întrebat:

Daca nu mai am cardul de sanatate, si vreau sa ma duc la un dermatolog cu trimitere de la medicul de familie este vreo problema gen daca am de plata sau cat trebuie sa platesc, la o analiza mai exact la o anulita, iesita pe pulpa piciorului drept de culoare negru

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca e dermatolog de la stat si ai trimitere de la medicul de familie in principiu n-ar trebui sa platesti, doar la privat.

| Donsavas a răspuns:

Pretul diferă de la un cabinet la altul si discuți despre plata cu dermatologul. Trimiterea med de familie iti asigura consultatia(va fi gratuita) asta daca mai poti apela la serviciile cnas(de pildă dacă muncești sau ai sub 26 de ani si studiezi)
Dacă ești asigurată la cnas, mergi la ei si iti vor elibera o adeverința, daca Nu, poti plati asigurarea sau vei merge de fiecare dată cu bani la doctor.

| MihneaCalin a răspuns:

Din ce stiu eu da ai nevoie de cardul de sanatate. Chiar daca e trimitere de la medic.

| Stelian_Iancu_1974 a răspuns:

Trebuie obligatoriu sa ai cardul la tine când te duci la medic, chiar daca ai trimitere de la medicul de familie. Altfel medicul dermatolog nu poate sa vireze costul consultatiei, catre casa de asigurari.