| Ioana_9117 a întrebat:

Daca nu mai mananc dulciuri/mancaruri grase.beau multa apa(fara sucuri), mananc multe fructe, legume, iaurt. fac abdomene si genoflexiuni.beau ceai verde inaintea fiecarei mese.in cam cat timp aprox. as putea slabi 5 kg? multumesc. funda si restul vot.happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RappaDanny a răspuns:

Nu trebuie sa faci regim alimentar atat de drastic ca sa slabesti, daca o tii tot asa vei ajunge sa faci probleme cu stomacul poate chiar ulcer, si poate si altele care te vor deranja pe viitor, de inceput ar putea aparea dureri de cap(la ceafa), dureri abdominale, foarte obosita, slabita.
Sa spunem ca daca faci asa dai jos cam in max 2 samptamani, 2 saptamani si eventual cateva zile. dar tot la fel de repede vei pune inapoi.
Sfatul meu, poti manca cate putin si din celelalte, nu sa nu mai simti foame, e bine sa o simti. Doar sa ai elemntele de baza de care are organismul nevoie. Mancare, ai spus bine fara dulciuri fara grasime, carnita e buna (dar putin), paine(putina), poti incerca oua, putina branzica, legume; si nu exagera cu apa.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Mișcarea ajută la arderea grăsimilor suplimentare!

| MMihai a răspuns:

Nici un aliment în sine nu îngrașă!
Fiecărui aliment i se asociază niște calorii.
Fiecărei activități i se asociază o pierdere de calorii.
Iar un om are nevoie de un număr de calorii în funcție de ce face și de temperatura în care stă!
Energia o ia din hrană.
Dacă omul bagă în el mai multe calorii decât consumă pe un timp mai îndelungat, se îngrașă!
Poți mânca și multă slănină, dacă faci eforturi fizice mari și dacă este și frig și să nu te îngrași!
Deci nici o mâncare „ în sine", nu îngrașă, dar suma a ce bagi în tine nu trebuie să depășească sistematic necesarul, că atunci te îngrași!
Deci dacă ești deșteaptă atunci faci multă mișcare, deci gimnastică și ceva sport!
Asta nu înseamnă că nu poți consulta tabele cu calorii și vorbind cu familia să le explici că tu vreai să mănânci alimente cu un număr mai mic de calorii, cum ar fi fructe și legume șamd!
Poți mânca orice, condiția este legată de suma caloriilor introduse în corp prin alimentație și de câtă mișcare faci!
Dietele sunt prostii!
O dietă bine făcută, pleacă de la vitaminele și microelementele care trebuie să intre în corp și ține seama de vârsta și de afecțiunile persoanei și este făcută de un medic specializat în nutriție și probleme de nutriție.
Tu trebuie să bagi în tine prin alimente: vitamine, micro-elemenți: calciu, fosfor, potasiu, zinc, fer, șamd precum și alte substanțe nutritive, deci trebuie o alimentație diversă și asta se învață din cărți de nutriție!
Să nu mănânci porcării sintetice cu substanțe cancerigene!
Să nu mănânci cu grăsime prăjită, etc.
Majoritatea mâncărurilor trebuie să fie crude sau fierte, fără prăjeli, că prin ulei prăjit, bagi în tine substanțe cancerigene!
Spre a slăbii trebuie să faci sport și mișcare!
Nici nu trebuie să slăbești repede ci câte puțin și constant și este asocierea dintre mișcare și dietă.
Dacă slăbești prea repede îți va atârna pielea și vei arăta groaznic.

| KuKluXClannad a răspuns:

In 2 ani, 3 luni, 14 zile, 69 ore, 13 minute.