| FetitzaCuOchiAlbastrii a întrebat:

Daca nu s-a dereglat menstruatia... Adica eu am menstruatie de 4 ani si in ai 4 ani nu s-a dereglat niciodata e posibil acum sa se deregleze pentru prima data? Spuneti-mi ceva fara doctor si prostii ca nu imi plac doctorii...Sunt speriata si nu stiu daca e asa cat poate tine dereglarea de menstruatie? FUNDA puppy dog eyes

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mona a răspuns:

Da,e posibil sa se deregleze[asa am patit si eu]

7 răspunsuri:
| mimiwewem a răspuns:

Bună. Stai liniștită! E normal să se deregleze. Poate e din cauză că s-a schimbat anotimpul.[multor fete li se întâmplă asta, chiar și mie].N-are rost să mergi la doctor pentru chestia asta. tu mai așteaptă până luna viitoare, și dacă iar ți se dereglează, întreab-o pe mama ta.Stresul nu face bine. Ai grijă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai du te la aprozar daca la doctor nu iti place.
sunt o mie de motive pentru care s-a dereglat de la alimentatie la oboseala, la stilul de viata, la aactivitatea sexuala, la nivelul de hormoni, la anticonceptionale luate anapoda, infectii etc...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut prima menstruaţie/menarha, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri, dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început viaţa sexuală, etc.

Oricum, "înţeleg" că NU ai mers la medic din moment ce "nu-ţi plac doctorii"...

NU contează că-ţi plac sau nu, tot TREBUIE să mergi la medic!

NU poţi afla "acasă" ce afecţiune ai şi care sunt cauzele acesteia, iar dacă NU mergi la medic afecţiunea se poate AGRAVA!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Baftă, imoralitatea ta lasă de dorit. Vezi fată un DOCTOR!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
TREBUIE să faci investigaţii amănunţite, să vezi ce a putut declanşa dintr-o dată asta, singura soluţie, nu-ţi rămâne decât MEDICUL.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| VelvetLight a răspuns:

Daca esti racita se poate deregla sau poate ca ai inceput acum sa te dezvolti mai repede. Hormonii cam alearga prin noi, fetele la varsta asta si dereglarea asta poate tine pana la jumatate de luna- o luna. Poate ai racit la ovare si de asta, cam astea ar fi singurele explicatii, desigur, daca nu ai avut contacte sexuale si nu ai ramas insarcinata. Daca practici vreun sport solicitant se poate deregla, dar daca la inceput nu a intarziat poate sa intarzie si acum, nu e o regula. Nu trebuie sa te alarmezi. Considera ca e o simpla raceala, dar daca intarzie mai mult de o luna eu zic ca ar trebui sa mergi la medic. pot fi chisturi ovariene si alea trebuie operate, fie ca iti place, fie ca nubatting eyelashes