| Andreea930 a întrebat:

Dacă nu sunt răcită pot lua vitamina c efervescentă? Sau se face pietre la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să iei, dacă nu exagerezi.

| Zuzu1991 a răspuns:

De la vitamina C se fac pietre la rinichi
nu am mai auzit de asta pana acum, dar e TARE, stai asa sa notez:

copii spun lucruri traznite: "vitamina C face pietre la rinichi"

am notat, multumesc... totusi, hai sa iti raspund CORECT:
https://www.google.com/search?q=pietre+la+rinichi+cauze

| Andreea930 explică (pentru Zuzu1991):

Voiam doar să știu mai luam mă demult ori vitamina c, ori calciu sau vitamina d, și i-am zis la doctor de familie, și mi-a zis că cine mi-a zis să iau calciu sau ce luam atunci că nu mai țin minte, că fac pietre la rinichi să nu mai iau mi-a spus

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Andreea930):

Calciu posibil, dar nu vitamia C

| Laura162 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu e imposibil. Nu se intampla la individul sanatos daca ia doze normale, de acord. Asta nu inseamna ca poti sa-i excluzi automat pe restul si sa arunci imposibil la inaintare... mai ales acum, cand circula pe retelele de socializare tot felul de "protocoale" care promit minuni daca iei doze uriase de vitamina C.

"Vitamina C determina cresterea excretiei de oxalat si poate reprezenta un factor de risc pentru nefrolitiaza cu oxalat de calciu la persoanele ce consuma "megadoze" de vitamina C. Daca se dovedeste ca utilizarea vitaminei C favorizeaza excretia crescuta a oxalatului urinar si formarea calculilor, aceasta terapie trebuie oprita." - http://www.scumc.ro/oxalat-urinar/

"our results indicate that high-dose ascorbic acid supplements—one of the most commonly used vitamin preparations—are associated with a dose-dependent 2-fold increased risk of kidney stone formation among men." - https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1568519
(Uite ce zice si Harvard despre studiul de mai sus: https://www.health.harvard.edu/......302055854)

La femei, e cu cam cu "?" treaba. Exista 1-2 studii care nu au gasit vreun risc crescut... dar sunt 1-2 si vechi de vreo 20-25 ani. Mai e si Tratatul de Farmacologie care spune ca e posibil in caz de hipervitaminoza, dar m-as baza mai degraba pe niste studii din ultimii 10 ani decat pe ceva din 1800 toamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,efervescentele predispun la depuneri de calculi.
Dar tu esti o fata simpatica si nu vei pati nimic.

| Andreea930 explică (pentru anonim_4396):

Asta o spui în glumă, nu?

| Lizuca1234 a răspuns:

Cine ți-a spus asa ceva? Vitamina C nu se ia doar în caz de raceala. Poți lua fără sa îți faci griji ca faci pietre? Documentează-te mai bine.

| StrongHeart a răspuns (pentru Lizuca1234):

Piatra la rinichi nu, dar e posibil sa o deranjeze la stomac.

| Lizuca1234 a răspuns (pentru StrongHeart):

Adevărat. Se știe ca efervescenta tinde sa producă reacții... De aceea e mai ok sa luam tablete.

| Stelian2015 a răspuns:

Intreaba la farmacie.

| Laura162 a răspuns:

Poti lua vitamina C si daca nu esti racita, insa o iei cam degeaba daca nu ai carenta. In plus, o poti lua din alimentatie: citrice, rosii, capsuni, varza, etc.

Majoritatea pietrelor la rinichi sunt calculi de oxalat de calciu. Vitamina C se elimina renal netransformata in mare parte, dar si putin sub forma de metaboliti. Oxalatul e unul din acei metaboliti. Daca nu ai insuficienta renala si nu iei mega doze, cam greu sa faci pietre la rinichi doar de la ea. Oxalatul e produs de metabolism al mai multor substante, oricum ajunge la rinichi, vitamina C doar ii creste excretia. Doze mari de vitamina D cresc concentratia calciului in urina si excesul de vitamina D se si acumuleaza in tesutul adipos (devine cerc vicios asta cu calciu). Cand oxalatul si calciul se intalnesc, rezulta oxalat de calciu. Deci, combinatia de suplimente cu calciu, vitamina D si vitamina C favorizeaza formarea de pietre... DACA iei in exces. Nu faci pietre dintr-un comprimat efervescent pe zi. (In plus, la supradozare cu vitamina C, se da in diaree cu mult inainte de calculi si cred ca oricine cu putina minte se opreste atunci.)

Medicul de familie probabil ti-a zis pentru ca luai mult si/sau inutil atunci, mai ales calciu. Se intampla destul de des...