| brokxy a întrebat:

Daca nu vrea sa imi dea doctorul de familie hartie pentru scoala de soferi de unde altundeva pot face rost va rog? De la alt doctor e bine? Eu am mai facut testari psihologice inainte pentru munca si le-am trecut pe toate plus alte analize si au fost ok dar ea crede ca eu nu pot conduce deoarece mai luam somnifere dar acum numai iau deloc.Acum dorm bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu vrea doctorul sa-ti dea adeverinta pentru scoala de soferi, inseamna ca legal NU ai dreptul sa sofezi, fiindca ai o problema care interzice acest lucru: posibil epilepsie, sau alte probleme mentale grave.

Nu va mai dati cu parerea fara sa cunoasteti legea, ca sunt situatii grave, cand medicul NU are voie sa dea adeverinta de sofat, fiindca boala pe care o are pacientul, nu-i permite sa sofeze.
Nici un alt medic nu poate da aceasta adeverinta pe spaga, fiindca risca sa faca puscarie si sa-si piarda licenta de medic, nemaiputand profesa vreodata. Practic nu-si risca nimeni cariera, pentru a face o ilegalitate!

Iar tu, ar trebui sa intelegi ca nu ai voie sa sofezi, de aceea nu ti se da acea adeverinta medicala, ca sa se evite un posibil accident mortal.

| Celcestietot a răspuns (pentru Violleta2022):

Mi-ai dat nefolositor si eronat fara rost :/

| Violleta2022 a răspuns (pentru Celcestietot):

Fiindca ai dat un raspuns care-i nefolositor si eronat!
La medic nu te duci sa mai discuti, ca nu esti la piata sa negociezi o boala pe care o ai, si il pui sa zica ca nu o ai.
Apoi, un medic nu poate da adeverinta de "apt pentru soferie" cand in realitate apacientul ala nu este apt.
Ceea ce fata asta evita sa spuna aici este ca are o boala mentala, care nu-i permite sa sofeze, dar ori nu a stiu de ea, ori se incapataneaza sa refuze ca o are.
Un lucru este cert, acel medic nu poate sa-i dea adeverinta ca-i apta de soferie fiindca risca sa-si piarda licenta de medic si sa nu mai profeseze niciodata.
Scrie in LEGE ca nu sunt eligibili cei cu epilepsie sau boli mentale!

| Celcestietot a răspuns:

Mai discuta cu doctorul si daca nu iti da, muta-te la alt medic.

| 4ndr33y a răspuns:

Daca crezi ca motivul pentru care nu iti da, e pentru ca nu i-ai oferit atentii, schimb-o, mergi la alt medic de familie si ii spui ca vrei sa te inregistrezi.

| Bariel a răspuns:

Asteapta sa o rasfeti, du-te cu o punga de cafea la ea data vitoare.

| Saiko93 a răspuns:

Il mituiesti sau furi laughing cu forta, evident Ii dai si cu ciocanelul de batut snitele peste degete daca insista la spaga Ii spui asa

Eh pai daca nu ai vrut din prima sa nu te astepti la a doua sansa Acu suporti consecintele laughing) mos pututros si fustangiu.

( doar daca insista la bani)

Lasa ca stiu foarte bine de altarul tau din wc cu Nikki Menaj... parapanto laughing)!