| cosmin986522 a întrebat:

Daca o fata este infectata cu HIV si face sex oral unui baiat poate sa-i transmita boala? Am citit pe net ca virusul nu se transmite prin saliva si sansele ar fi foarte mici...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poate. Sansele sunt intr-adevar foarte mici, de cam 9% pentru un contact sexual. Saliva contine mici cantitati de HIV, de obicei neinfectante, dar majoritatea oamenilor au in cavitatea orala mici eroziuni, uneori invizibile cu ochiul liber prin care se elimina plasma sanguina si virusuri.

| ZEU93 a răspuns:

Nu se intampla nimic dar zic sa nu te risti

| Liviu a răspuns:

Numai dati raspunsuri fara sa stiti, informatii prost lumea.SE poate lua hiv si prin sex oral, daca tipa are rani in gura, la gingi care ii sangereaza se poate infecta.Este un risc care nu mi las asuma nici MORT.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Corect,se intamplaca gingiile sa sangereze si automat se ia.Chiar daca e riscul minim, de ce sa risti? Nici eu nu mi-as asuma acest risc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Liviu):

Imi pare rau de acea fata dar nu e bine sa riste.Gingiile pot sangera, chiar numai un pic.Multora,majoritatea din noi ne sangereaza gingiile si automat se infecteaza si baiatul.Riscul,cat de mic ar fi, trebuie evitat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oral dar cu prezervativ, eu unul nici atunci nu risc. Asta e.

| Fatamuntilor a răspuns:

HIV se trasmite si prin sex oral asa ca bine sa nu risti!

| LTAA a răspuns:

HIV se transmite prin sange sau sperma. Daca fata are leziuni (rani) in cavitatea bucala, prin care curge sangele, este se transmite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, nu se întâmpla nimic. Numai dacă fac sex normal. Virusul HIV se transmite doar prin sex normal. O seară faina să aihappy

| ShadoWCrist a răspuns:

Virusul HIV se transmite DOAR prin sange.

| suntserios a răspuns (pentru ShadoWCrist):

Nu mai dezinforma lumea, HIV ul nu se ia DOAR prin sange ci si prin contacte sexuale fie ele orale normale sau anale