| Anca8080 a întrebat:

Daca pantofii cu toc au si platforma in fata mai afecteaza la fel de mult din punct de vedere al sanatatii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Atita timp cit tu te simti bine in ei nu afecteaza sanatatea, conditia este sa nu îi porti nonstop peste tot, adica nu cind mergi in piață sau sa te distrezi cu prietenii in oras, platformele sunt pantofi de ocazie, cind esti invitata la o nuntă, sau de revelion, Craciun, o sa vezi ca daca îi porti zilnic, te vor durea groaznic tălpile, ti se vor umfla picioarele, si chiar poti cădea la propriu de pe ele, deoarece piciorul datotită tocului exagerat de inalt, trebuie sa stea forțat in pantof, presiunea pe degete este enormă, si de aici apar durerile, monturile, bășicile, te bat la spate pantofii, si de dureri abia poti merge, nu te poti grăbii pe astfel de tocuri, trebuie sa faci pași mici, si atentie unde si cum calci, deoarece trotuarele pline de gropi nu i ti vor fii cele mai bune prietene, daca chiar porti astfel de tocuri, nu îi purta niciodata pe piciorul gol fara dresuri, deoarece de la transpiratia piciorului in contact cu pielea si materialul pantofului, o sa faci răni, deoarece piciorul transpirat mai ales acum vara, alunecă in pantof in timpul mersului, se freacă pielea ta de materialul pantofului, si i ti face rani de abia mai mergi de dureri, nici faza cu descalțatul nu este o solutie decit de moment, deoarece piciorul stind ore bune in pantof, daca ai de mers dimineata undeva si ajungi seara acasa, deci toata ziua vei sta in pantofi, daca te descalti deoarece nu mai suporti durerile, piciorul este umflat de oboseală si nu i ti va m ai intra deloc in pantof, de aceea sa nu uiti sa pui de acasa pansamente urgo la spate unde te bate pantoful, si la degetele mici, ca acolo te ranesc pantofii, si caută sa ti i ei cele mai fine dresuri culoarea piciorului, sa arate bine, si chiar daca sa zicem vei avea o pauza unde te poti descalta de pantofi, nu se vor umfla asa de tare, si nu vei avea asa de multe răni decit daca i porti fara ciorapi, nu uita de pedichiură, degetele picioarelor trebuie sa fie curate, si lăcuite cu ojă, unghiile tăiate scurt ca sa nu se incarneze ca atunci din nou apare durerea, ai purtat sau vrei sa porti pantofi platformă? De unde esti dragă Ancuța.multumesc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu te afecteaza din punct de vedere al sanatatii decat daca cazi si iti rupi picioarele, asta este singurul pericol, nu sunt stabile pentru mers pe ele.

| Bety38 a răspuns:

Orice fel de toc afecteaza sanatatii mai mult sau mai putin purtati in mod frecvent.