| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

Daca porcul are trichineloza si mananci din carne ce se intampla. Te imbolnavesti sau mori pe loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trichineloza este numita boala cu o mie de fete, fiindca exista simptome extrem de variate. Pot aparea alergii, pana la soc anafilactic sau doar urticarii trenante, oboseala, stare generala alterata, dureri musculare, febra mare cu transpiratii abundente, posibil diaree si/sau varsaturi. Pot aparea destul de frecvent umflarea mainilor, a picioarelelor si a fetei (mai este numita boala capului umflat). Bolnavii sunt somnolenti si pot intra in coma inainte de deces. Simptomele apar la 2-20 de zile de la ingestia carnii infestate.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca o mananci incomplet preparata termic, te imbolnavesti si poti muri dupa cateva saptamani daca nu primesti la timp tratament

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT explică (pentru Brigaela):

Si care sunt simptomele infectarii?

| Brigaela a răspuns (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Trichineloza este numita boala cu o mie de fete, fiindca exista simptome extrem de variate. Pot aparea alergii, pana la soc anafilactic sau doar urticarii trenante, oboseala, stare generala alterata, dureri musculare, febra mare cu transpiratii abundente, posibil diaree si/sau varsaturi. Pot aparea destul de frecvent umflarea mainilor, a picioarelelor si a fetei (mai este numita boala capului umflat). Bolnavii sunt somnolenti si pot intra in coma inainte de deces. Simptomele apar la 2-20 de zile de la ingestia carnii infestate.

| florin1979 a răspuns:

Te imbolnavesti si ai simptome specifice, si mergi la medic. cu cat mergi mai repede cu atat e tratamentul mai scurt si mai usor de facut! dar, te imbolnavesti de trichineloza doar daca carnea de porc infestata este preparata prost(prajeala sau fierbere necorespunzatoare). pe scurt nu o fierbi si nu o prajesti bine!

| GregHouse a răspuns:

Mai intai te imbolnavesti. Dar inainte sa mananci, carnea aia trebuie verificata. Ca de aia s-au inventat doctorii veterinari. happy

| freakazoid a răspuns:

Faci trichineloza

| PBEPBE a răspuns:

Trichinoloza este o boala. Se face de la porc si sunt niste viermi paraziti. Este destul dce periculoasa.

| ROCHYT a răspuns:

Faci trichineloza si poti sa mori, daca nu esti tratat la timp.