| AndreeaIonela29 a întrebat:

Dacă port sutien, cresc sânii mai repede?
Sau care-i faza cu sutienul? thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BLeur a răspuns:

Mai sunt unele care chiar nu poartă, nu suportă. Cele mai multe poartă exact cum au spus toţi, să nu se vadă prin tricou şi să ridice sânii, să nu stea arate aiurea. Nu cred sânii de la sutien, rolul sutienului este de a ţine sâni mai sus fără să atârne. Nu mai asculta tot ce zic uni şi alţii.

Dacă mai ai nevoie de vreun sfat, dă-mi add : ykz.eduard.

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sutineul nu influenteaza cresterea sau fermitatea sanilor. El se poarta ca sa nu se vada urat prin bluze si ca sa oferi sustinere sanului, asa incat sa nu "topaie" cand mergi sau alergi

| mona a răspuns:

Sutienul doar tine sanii sa nu para flescaiti

| Oana92 a răspuns:

Nu are legatura una cu alta. Sutienul sustine si protejeaza sanul si il fereste de accidente de genul sfarcurilor intarite si etc(in sensul ca ascunde accidentelebig grin)

| grab a răspuns:

Probabil te referi la impactul sutienului asupra sanilor pe termen lung.
Din cate stiu eu, cat timp sanii sunt inca fermi si greutatea lor nu invinge forta de sustinere a pectoralilor le e mai bine fara sutien.
Cand incep sa se lase (trage un batalion de racani de ei zilnic, alaptezi 2 copii calici minim 6 luni) e bine sa ii ajuti cu sutienul adecvat in primul rand pentru sustinere si antibalans la miscari bruste.
In rest, sutienul are rolul de a ne proteja pe noi barbatii sa nu umblam cu ea sculata pe strada cand va vedem sfarcurile prin tricou.

Apopo, pentru sustinere vezi ca alearga fetele prin parc asa cu niste gantere de 2-3 kile in fiecare mana. Ajuta zona aia de muschi care nu permit sanilor sa sustina un creion sub ei pana la 30 de ani macar! happy

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Nu cresc, rolul sutienului este sa acopere sanii astfel incat sa nu se vada sfarcurile sau sa ridice sanii in cazul celor mai in varsta cred. Oricum, daca ai vrea sani mai mari, lasa-i asa fiindca daca vrei sa-ti pui silicoane, te informez sa nu faci prostia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
A ras cumva cineva de tine?
Sanii nu cresc mai repede daca porti sutien.
Sutienul se poarta, pentru a nu se vedea sanii prin haina pe care o porti.
Te pup!

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Din contra, la cele mici mai ales pana al 20 ani si chiar si dupa le blocheaza creserea, pentru ca ei cresc, si daca ai o cupa fixa peste ei ii fortezi sa se opreasca.

Pentru acoperire la sfarcuri se pot folosi cercuri din alea care lipesc chiar peste ele, desi nu mi se pare urat chiar daca se vede, sau o bustiera (evident cand deja so oprit din crestere.Arata mult mai bine cu bustiera.

Am vazut la multe care nu au sani aproape deloc sau ft mici si purtau sutien, si arata absolut ridicol, daca nu ai la ce-ti trebuie... Plus ca se vede EXTREM DE URAT marginea de sus a cupei prin bluza/camasa.Aia e urat, nu sfarcurile prin bluza.Parerea mea ca,cine vrea,daca chiar vrea,sa poarte bustiere evident,nu mulate pe corp,doar foarte putin elastic cat sa le tina mai fixe,fara sa le apese,sau la fel,un sutien de la costum de baie, si ala larg si pe masura sanilor, nu cum am vazut la o gramada, ca ii zdrobeste pur si simplu, si daca in mod normal au cupa 100 C la plaja au 70 B...

Mie sincer, sutienu mi se pare inutil...

Sper ca te-am ajutat tongue
Ceao :*

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Sunt dispus sa ii masor. zilnic, si vedem. 1 luna cu apoi 1 luna fara.

| BonneLess a răspuns:

Nu, drăguță.

| BlackheartQueen a răspuns:

Cum adica "care-i faza cu sutienul"? Daca porti chiloti crezi ca iti creste ceva intre picioare?

| AndreeaIonela29 explică (pentru BlackheartQueen):

Eu aș zice mai bine să vorbești frumos! Dacă totuși dai dovadă de educație, nu da de nesimțire.Acesta e un site unde găsești răspunsuri la întrebări/curiozități! Totuși asta e nesimțire. Știi că se poate bloca contul tău oricând din lipsă de respect și pentru „vorbe de 1 ban "! Altădată învață să vorbești, că fundă oricum nu luai, eu sunt corectă și onestă! Hai ceau-pa.winking Te puup!

| NnDWtf a răspuns:

Da, daca-ti pui tanga pe sutien, o sa ramana rotunzi si fermi. Mai curge si lapte dupa.

| Arkhasas a răspuns:

Da. Au o licoare magică, un leac miraculos, un fertilizator care ajută ţâţele să se facă IMENSE.
Cum naiba ai putea crede aşa ceva? Nu gândeşti logic? Nu treci prin filtrul gândirii ce auzi? Sau iei de bun tot ce auzi?

| Nebunatyca69 a răspuns:

Nu. eu stiu ca daca porti sutien, nu prea iti mai cresc sanii!

| Miiku a răspuns:

Daca ti-a spus cineva asta. te-a mintit. Sutienu` se poarta ca sa nu ti se vada prin tricou. sti tu ce, sau la adulte se poarta in caz ca sunt lasate sa le ridice. Sper ca te-am ajutat. happy

| WhiskyGirl a răspuns:

Prostii laughing)

| Helena2011 a răspuns:

Nuu. sutienele sunt pentru a ridica sanii sau sa nu se vada urat prin tricou.

| itsdeiu a răspuns:

Sutienul se poarta pentru a nu se vedea sfarcurile prin tricou si pentru a le tine sub control.

| Alexutss a răspuns:

Sanii nu cresc, daca porti sutienn happy.
Oarecum sutienul il porti pentru a`i tine mai ridicati. :*