| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca s-a descoperit ca rata mortalitatii a noului coronavirus este in jur de 2%, sunt sanse sa creasca rata? la 3-4-10? Dar la 50%+?
Cand credeti ca se va termina toata treaba asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai grava epidemie din ultimele secole a fost "gripa spaniola" din anii 1918-1919, care se esimeaza ca a avut peste 100 milioane de persoane infectate in toata lumea din care peste 10 milioane de victime mortale (mai multi decat din cauza primului razboi mondial! ).
http://ro.wikipedia.org/wiki/Grip%C4%83_spaniol%C4%83
Gripa spaniola s-a datorat faptului ca, virusul care a cauzat-o a fost unul ne mai intalnit pana atunci, iar masurile de siguranta s-au luat tardiv.
Acum, peste un secol, procedurile de siguranta sunt mai severe, dar victimele se pot inmulti si acum (mai ales daca sistemele de sanatate nu functioneaza eficace la izolarea celor infectati).

| AnonimMareMareMare explică (pentru Bula):

Deci intr-un fel sau altul sansele sa mai fie aceleasi numere s-au redus, insa tot depinde sistemele pe care le avem

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sint sanse sa creasca in functie de rata de infectare. E foarte simplu - daca ai numar de infectii foarte mare, nu mai e loc in spitale, iar fara ingrijire adecvata, rata de deces automat creste. Plus de asta, vor incepe sa fie victime si din rindul personalului medical, nu de boala cit de epuizare, ceea ce va creste si mai mult numarul deceselor. Ideea e ca oricum sunt si destui care au deja sau vor dezvolta imunitate naturala la virus. Sper sa ajunga in Romania si sa se moara pe capete, poate doar asa avem sanse la un nou inceput, ca altfel, ne ducem destul de repede si mai ales sigur la vale oricum...

| Frank51 a răspuns:

Intr-o luna, doua, se termina, rata va ramane aceeasi pentru ca: Rata mortalitatii este atat de mica datorita faptului ca doar cei batrani sau cei cu sistemul imunitar scazut cedeaza. Nici-un om sanatos nu va muri chiar daca va fi infectat.

| Sn4k3 a răspuns:

Da, o sa fie si 100%. Maine se termina.

| AnonimMareMareMare explică (pentru Sn4k3):

Decat sa raspunzi fara sa cunosti mai bine taci prietene

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu se termină, o să se răspândească incontrolabil. Probabil se întâmplă chiar acum și marile minți ale lumii țin asta secret pentru a nu produce panică. Oamenii nu sunt productivi dacă le spui că mâine mor, micționează pe joburi și pleacă să moară prin Bahamas cu burta la soare. Ei zic că-s 7000 de cazuri de febră și de fapt ne-o trage coronavirusul în poponețe. O să murim. Adio, frați. Strângeți-vă pisicile în brațe cât încă mai puteți.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cifrele de unde le ai? Ce te face sa crezi ca sunt reale?
În maxim 1 an de zile va fi istorie (parerea mea), omenirea va supraviețui oricum (100% sigur), intrebarea e: ce urmează dupa? laughing Incendii devastatoare, vulcanii incep sa se trezească la viata, virusul asta si e de abia Februarie.

| AnonimMareMareMare explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt date de organizatia mondiala a sanatatii cifrele, acum ca sunt sau nu reale, e treaba lor
dar istorie este și daca se va termina maine, nu neaparat peste un an
pentru ca deja se sta cu gandu la o pandemie deci s-a facut istorie deja
totusi, incendiile si vulcanele nu sunt mai nocive decat un virus care ar putea deveni letal (cred)

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Nu te mai stresa, nu de tine depinde. Ar prinde bine, totusi o "mica" depopulare, suntem aproape 8 miliarde, cred. Macar 1-2, iuuui ce sadic sunt.

| AnonimMareMareMare explică (pentru BuLaNNNeL):

Si daca te afli si tu prin alea 1-2 miliarde dupa regreti ca ti ai dorit laughing) sau stai, nu o sa mai ai cum sa regreti

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Exact. laughing Revenind la realitate, exista sanse de zeci de ori mai mari sa punem noi, înșine, capăt civilizatiei. Avem arme de distrugere în masă, chimice, biologice, nucleare cine stie ce alte minunății.
Unii spun că e "scăpat" intenționat pentru a vedea capacitatea de mobilizare a populației, altii ca se vrea depopularea Terrei, altii ca l.au scapat din greseala, altii ca e creat pentru cel puțin 1 din aceste 2 motive înșirate mai sus.
În altă ordine de idei, cate vieți a curmat cancerul? (Caut pe google), mda, n.am răbdare, doar pe 2018 au murit 8 milioane. Vezi? Nimănui nu.i pasa. Tot aceleași prostii mâncăm, tot aceleași vicii, tot acelasi stil de viață etc.
Tot tu pui întrebări de genul, de vreo 2 săptămâni sau te confund? Dacă tu esti, ai sanse mai mari sa plătești ceva rău datorita stresului, decât virusului laughing.

| AnonimMareMareMare explică (pentru BuLaNNNeL):

Da, eu pun, de cand s-a aflat de el si si eu am inceput sa cred ca mai mari sansele sunt sa patesc ceva datorita stresului laughing Si cu cancerul ai mare dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te cat de rapid creste, cel mai probabil o sa ajunga la 100% in 2 ani daca nu se face ceva.

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Poate te referi la numarul infestatilor, caci rata este tot de 2%

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Cum stii ca nu raman spitalele fara locuri daca le vin ~7mld. de pacienti si sa zicem ca mor toti cei ramasi in viata?

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Ar fi imposibil
s ar construi spitale peste spitale si tot felul de masuri luate
prea mici sansele sa extermine un virus toata populatia
si jumatate e greu de exterminat
Insa cateva zeci de milioane, sper sa nu sute, tot vor murii daca nu se va face ceva mai repede

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Totusi se face. Au descoperit ceva vulnerabilitati, si gen cei care au murit direct au mai avut si alte probleme de sanatate. Eu spre exemplu am fost rugat de medic sa iau o gramada calciu si ce deficituri mai aveam ca sa previn efectele mai severe, in caz ca, prin bulan, iau. (am ghinionul foarte mare)

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Este bine! si eu incerc sa iau tot felul de lucruri, vitamine, calciu, magneziu, zinc, usturoi si ceapa, etc
totusi, daca va fi sa am ghinion, sa previn din el laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Cine le-ar construi? Spitalele alea se construiesc singure?

| Mandeliu a răspuns:

In functie de ce mutatii poate sa sufere, sigur poate sa creasca, dar e improbabil.

Cred ca toata sperietura asta cu corona se va consuma in cateva luni spre un an.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

China clar va supravietui cu sistemul lor, in schimb in Romania... azi esti maine nu mai esti

| AnonimMareMareMare explică (pentru AnatoliyMikhailov):

Banuiesc ca tarile afectate vor fi ajutate de puterile mondiale sau de restul tarilor, pana la urma nu se lasa tarile la greu

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Eee nu, sa nu uitam sursa acestui kung flu, trebuia sa fie folosit ca arma biologica dar s-au otravit chinezii singuri cu el. Se dadura mari de mult ca il au...

| AnonimMareMareMare explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa stie si cum sa scape de el atunci