| AnonymousMLG a întrebat:

Daca sa zicem ca ciuma bubonica(pesta) reapare in prezent, poate sa ne omoare pe toti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ea inca exista in focare izolate in Asia si Africa. Germenul este foarte sensibil la antibiotice uzuale (streptomicina, tetraciclina), mortalitatea ar fi extrem de mica (doar cativa pacienti pana la stabilirea diagnosticului si apoi toti s-ar vindeca fara probleme)

Bula
| Bula a răspuns:

Nu, daca stai departe de mine tongue

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai deja virusul in sange, in stare latenta; dar poate sa devina activ in functie de alimentatia ta si de stressul acumulat

| Freya1 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu cred ca faci asta laughing

| Daniel9988 a răspuns:

Ciuma are nevoie de mizerie pentru a se dezvolta.da, asta e cuantul.Acum sute de ani mancau din troaca cu porcul si isi faceau nevoile sub canapea.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Nu. Vor muri doar prostii si ignorantii.

| T2LS a răspuns:

Pesta nu a dispărut nici până astăzi. La sfârșitul secolului XIX, a reapărut în Asia și doar în India a făcut 6 000 000 de victime; tot aici, în 1995, a cauzat pierderea multor vieți omenești.

| OAly a răspuns:

Esti asa de tanar si te gandesti la lucruri atat de morbide. De ce? Te-ai suparat pe viata asta? pe lumea din jurul tau?
Sunt destule boli pe pamant, destule accidente, destule crime, destule dezastre naturale care ucid oamenii. De ce te gandesti la ciuma bubonica?
De ce intai intrebi care boala ucide mai repede un om, apoi intrebi cat de multi oameni ucide ciuma? Mai spui si ca vrei sa semeni cu Hitler. Pare ca ai avea ganduri sinistre. Cred ca te joci prea multe jocuri pe calculator si prea violente. De aici ti se trage.
Esti nefericit?

| BogdanLuca a răspuns:

Nu cred ca, la nivelul economico- social de acum se poate intampla asa ceva!