| JusTPauL a întrebat:

Dacă scad în greutate e din cauza alimentației sau din cauza oboselii?
După calculele mele sunt în surplus caloric, dar totuși scad încet în greutate.
Faza e ca în ultima luna am dormit în jur de 5-6ore pe noapte și nu am avut zile în care sa recuperez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Frank51 a răspuns:

E din cauza deficitului caloric. Din moment ce depui mai mult efort decat corpul tau face pentru arderea caloriilor, rata metabolica creste. Crescand aceasta, creste numarul de calorii pe care corpul le poate arde. Acel surplus caloric de care spui este de fapt numarul de calorii pe care le arzi datorita efortului fizic suplimentar!

| JusTPauL explică (pentru Frank51):

După calculele mele iau cam 400kcal dimineața, pe la ora 10 mai 200kcal, pe la ora 1 în jur de 1000-1500kcal, pe la ora 18 iau gaine cam de 600-800kcal, peste 3ore iar o porție de gaine 500kcal și înainte de culcare mănânc iar bine de 800-1500kcal depinde, dacă am chef sa mănânc și o ciocolata după ce mănânc mâncare.
Eu zic ca 3300ckal iau în fiecare zi, poate chiar 4000 dacă am pofta de dulciuri.
Mi se pare bizar ca unii fac și sala și zic ca le ajung 2500ckal.

| Frank51 a răspuns (pentru JusTPauL):

Sigur calculezi bine? Ca sa arzi 4000 kcal trebuie sa te misti mult...

| JusTPauL explică (pentru Frank51):

Ma trezesc la 6:30, si pana la ora 12 noapte nu ma așez, efort fizica la munca și seara de la 8 pana la 10 merg la sala și trag intens ca asa m-am obișnuit. Apoi vin acasă prepar de mâncare și pana ajuns sa ma pun la somn e ora 12.

5 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Odihneste mai mult altfel o sa distrugi organismul

| Edenline a răspuns:

In greutate scazi cand esti deficit caloric, adica arzi mai multe calorii decat consumi.