| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca stai cu ochii in monitor iti pierzi vederea? Undeva la 20-30 cm de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Distanta normala de citire /vizionare - inclusiv a monitorului - este de minim 50cm, adica lungimea mainii intre cot si varful degetelor intinse de pe acelasi mana.
Daca vezi bine doar de la 20-30cm, inseamna ca ai probleme cu ochiul si ai nevoie de ochelari de corectie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca stai cu ochii la 20-30 cm de monitor, deja ai probleme cu vederea. Ar trebui sa stai cam la 50-60 cm distanta. Cat de mic sa fie monitorul ala incat sa trebuiasca sa stai cu nasul in el?

| NLS a răspuns:

Distanta recomandata pentru un ecran obișnuit (21-24inch ) e de 60cm.

Iar dacă ai din întâmplare un ecran mai mare, de 31", e recomandat ca aceasta distanta sa crească puțin, de exemplu cu 5-8cm, pentru a-i putea cuprinde toată suprafața în ansamblu fără sa miști mereu ochii, (dar si pentru a nu distinge pixelii).

Distanta fata de un TV de 43" ar trebui sa fie 2.5--3m.

La telefoane se recomanda sa setezi fontul cel mai mare cu putință, pentru a-l putea tine ceva mai depărtat de ochi, și bineînțeles, cel mai important aspect e sa folosești telefonul moderat.

| peperonies a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timp, posibil! Stai mai departe putin de monitor si setează lumina mai scăzută!

| Justme79 a răspuns:

Buna nu îți pierzi vederea dar în funcție de cate ore îți petreci în fața monitorului pe zi este posibil să îți creeze mici probleme pe viitor în ceea ce privește vederea cel puțin asta s-a întâmplat.în cazul meu și ai grija că îți poate creea dureri de cap stând foarte mult timp in fața monitorului toate cele bune îți doresc

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Cu timpul da, este recomadat să stai la cel puțin 60 de cm și să bată o lumină din spatele lui dacă este întuneric în cameră.
De recomadat să stai câte 90 de minute cu o pauză de 30 de minute, undeva afară, la lumină naturală.

* Eu unul după 1700 de ore petrecute jucând "GTA Online", și alte câteva mii (2000) în alte jocuri, pe întuneric, la o distanță de 1 m față de monitor, am început să am probleme destul de grave, văd scrisul înclinat când mă uit la telefon, are un display de 5.5 inch, sau ceva de genul, urmează să îmi fac un control zilele ce urmează, sper să nu fie retina deplasată.

Sper ca răspunsul meu să îți fie de folos. Ai grijă de tine!