| Polinco a întrebat:

Daca stai in fund pe scaun mult, poti face "Hernie de Disc"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
In unele locuri i se spune si "boala contabilului".
Secretul este sa stai pe un scaun care nu-ti apasa "coada" coloanei vertbrale.
In unele tari, pentru cei care lucreaza foarte mult pe scaun, li se da obligatoriu o perna de scaun sub forma de colac (care se poate face usor si acasa).

| Polinco explică (pentru Bula):

Cum se numeste perna?

| Bula a răspuns (pentru Polinco):

Nu stiu denumirile la toate...
Eu mi-am confectionat una simplu:
Am taiat maneca unui paltin vechi, din postav. In maneca am inghesuit tot restul paltonului, infasurat. Cu ac si ata am cusut laolalta cele doua capene ale manecii, formandu-se un colac.
Pus pe scaun, te poti aseza pe colac, in asa fel incat capatul inferior (coada) sirei spinarii sa fie in gaura, astfel nu se apasa.

Dupa cateva zile n-am mai avut acele dureri cauzate de statul indelungat pe scaun.

Exista si scaune ergonomice costisitoare care evita apasarea coloanei, dar metoda mea n-a costat nimic happy

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, daca nu stai drept pe scaun si hemoroizi

| Veltorb a răspuns:

Nu, hernia de disc se face dacă depui prea mult efort fizic