| AvalohAlyn a întrebat:

Daca sufar de anxietate si depresie pot sa consum cafea, daca iau antidepresivele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Nu! Este periculos! Daca sunteti sub tratament cu antidepresivele nu poti sa bei o cafea! Mai bine cieste o carte de rugăciune ( psaltirea cate 3 psalmi pe zi sau Acatistul Domnului sau Paraclisul Maicii Domnului) va trece depresia ai te vei simti mai bine!

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu! Orice excitante cerebrale trebuiesc evitate!

| AnonimFaraPereche a răspuns:

Poti consuma orice, chiar daca se spune ca unele alimente, bauturi nu ajuta anxietatii/depresiei totul depinde de psihic, nu neaparat de produsul in sine.

| BlankWhite a răspuns:

Mai bine bei ceai verde sau suc de portocale!

| Kimmy89M a răspuns:

Buna, am trecut si eu prin aceeasi situatie, apeland la remedii naturale (levantica, sunatoare, ceai verde), am evitat cafeaua pe cat posibil, nu la recomandarea doctorului, ci din proprie intiativa dupa ce mi-am dat seama ca ma agita foarte tare, nelasand pastilele sa isi faca efectul (sa ma calmeze). Iti recomand sa eviti cafeaua si orice contine cofeina o perioada. Multa sanatate!