| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt vaccinata si am intrat in contact direct cu o persoana infectata, care sunt sansele sa ma infectez si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
31 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu putem sti asa ceva, depinde de anticorpii care îi ai după vaccinare, dar sunt cazuri in care si cei vaccinati sau imbolnavit de Covid, dar au facut forme ușoare.

| Mariaa2201 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Am inteles. Sunt tare confuza pentru ca de dimineata imi bauseam cafeaua si sunt si fumatoare. Abia simteam ca fumez. Am si nasul infundat si tuse usoara din cand in cand

| suntserios a răspuns (pentru Mariaa2201):

Aparent ai aflat raspunsul si esti deja infectat

| Mariaa2201 a răspuns (pentru suntserios):

Voi face un test, insa nu stiu daca e mai ok sa il fac acasa sau la un cabinet

| suntserios a răspuns (pentru Mariaa2201):

Logic ca la un cabinet e mai ok.
acolo e personal calificat care stie sa recolteze corect fata de testele facute in casa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

Sunt reactii adverse după vaccin, renunță la fumat ai face foarte bine. Ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mariaa2201):

La un cabinet este cel mai bine sa faci test, daca cumva au ei teste, daca nu i ti cumperi din farmacie.

| mi25 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Confirm. Am avut acest caz. Dar am trecut usor, cu ceva febra 3-4 zile si carantina. Bineinteles tratament de la medicul de familie, in care obligatoriu un antibiotic.

| Mariaa2201 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

21. Sunt vaccinata de mai bine de 5 luni

| Mariaa2201 a răspuns (pentru mi25):

Ce alte simptome ai avut?

| mi25 a răspuns (pentru Mariaa2201):

Doar temperatura - cea mai mare 38, 9. In doua dimineti m-a durut putin capul. Trei nopti am avut ceva frisoane. Tusa.
Acum ma duc sa fac raze postcovit, deoarece mai tusesc.
Sotia - care a "imprumutat" de la mine covid, a durut-o 3-4 zie capul si a tusit putin. Si ea a iesit din carantina.
Eu m-am dus in primele trei zile cand am avut simptome si mi-am facut testul, apoi si-a facut si sotia. Ne-a costat 219 lei de persoana.

| mi25 a răspuns (pentru Mariaa2201):

Noi ne-am vacinat - rapelul - pe 11 februarie. Dar nu stiu de unde am luat virusul.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt sanse maxime sa te infectezi, daca ai intrat in contact direct cu persoana infectata si nu te-ai protejat.
Partea buna este ca vei face probabil o forma foarte usoara de covid, sau va trece neobservat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mari.
Depinde ce fel de "contact direct". Daca ati vorbit 2 min intr-o incapere, fara masti, s-ar putea sa scapi.
Daca v-ati sarutat, sigur nu scapi.

| Catrice a răspuns:

100%

| Frank51 a răspuns:

Foarte mari, peste 50%.

| Lioana a răspuns:

Vaccinul nu opreste transmiterea virusului. Te ajuta doar sa nu faci o forma grava.

| Lukasssz a răspuns:

Maricele,dar stai calm nu faci forme grave

| Werrich a răspuns:

Am un prieten vaccinat care locuia cu familia infectata si s-a infectat si el.

| Mariaa2201 a răspuns (pentru Werrich):

A avut o forma usoara? Sau?

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Cum ai intrat Ai fumat cu el, este din familie sau nu, Este vaccinat și el?

| Mariaa2201 a răspuns (pentru Legion7X):

Nu,nu am fumat cu el, proasta intrebare. E din familie si nu e vaccinat.

| Legion7X a răspuns (pentru Mariaa2201):

Nu-i proastă, că n-ai specificat felul cum te-ai infectat anterior. Am presupus că ai stat fără mască sau la diverite conversatii cu altii luând virusul. Oamenii, și pe stradă mai vorbesc fără mască, sau nu țin cont. Nici eu nu sunt vaccinat, dar evit discuțiile, sunt mai retras, port masca mereu, și intru prin magazine alimentare când cumpar. Îi ms lui Dumnezeu că n-am avut nimic din fericire. eu mai iau și niste miere dimineața și seara, plus ceva vitamine de imunitate. Evit băuturile reci, și tot ce ține de rece. Unul pe TPU a băut 2 beri reci sau suc a doua, trea zi febra, nas înfundat. Probabil mai ține și de cum te protejezi măcar până trece pandemia asta.

| zilog a răspuns:

Se zice că faci o formă mai ușoară
Dar eu cred că dacă tu ești vaccinat și i-ai făcut jocurie lui arahat
atunci cei de la ati iti da tratamentul prin care ai sanse sa scapi cu viata
daca nu esti vaccinat atunci cred că acceptă șpaga dată de televiziunile avide după pradă care vor să filmeze saci cu morți și așa vrând ne vrând trebuie să te bage și pe tine în sac să aibă ce să filmeze televiziunea șă arate la televizor că ăștia care nu sau vaccinat mor pe capete în comparație cu cei care sunt vaccinați.
Totul depinde dacă ai televizotul în priză sau nu
DACĂ NOI NU NE-AM MAI UITA LA ȘTIRI ȘI IMEDIAT CUM SPUN CEVA DE VRE-O BOALĂ SAU VRE-UN VIRUS SCHIMBĂM CANALUL
ATUNCI ÎI INVINGEM
O să termine

Dar dacă oamenii cer plătesc bani să vadă morți pe bandă rulantă atunci ei vor fi fabricați de către plătitorii de abonamente la televiziunile prin cablu datorită reiging-ului după care toate televiziunile măncătoare de arahat alrearga

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde

| nukeyly a răspuns:

Depinde direct de cate particule de virusi ai inhalat, ex
1. ai luat 10-100 probabil sys OP ce-l ai in face VARZA,
2. da daca ai luat 1000+ sys OP ce-l ai deja e dapasit, si te paste baba Nokia cu sau fara coasa, nu conteaza cu ce te-ai vaccinat NU SCAPI. Era vorba aia de ce fugi nu scapi? Si da un feed back
sa stim daca mai esti in decor in 4 saptamani. Spor.

| PogChamp a răspuns:

"vaccinul" covid nu previne infectia nici transmisibilitatea, doar iti reduce simptomele.
Depinde acum ce cantitate virala ai luat de la persoana respectiva.

| svenhassel13 a răspuns:

Lasă medicii de pe TPU. Șansele de infectare sunt de 99%. Dacă ești vaccinata nu înseamnă că ești imuna la Covid. Îl iei, îl dai mai departe, doar că tu ai simptome minime și nu mai mori. Cum spui că nu mai ai gust, îți sugerez să faci testul și să te carantinezi pentru a nu-l răspândi apropiaților. Multă sănătate!

| Mariaa2201 a răspuns:

Mersi de raspuns

| Atotstiutorul8888888 a răspuns:

Depinde de imunitatea fiecaruia. Daca esti molaie, vaccinul asta e apa de ploaie.