| anonim_4396 a întrebat:

Daca te interneaza la Psihiatrie pentru depresie inseamna ca esti nebun? Eu am o depresie severa pentru care fac un tratament, iar doamna doctor a spus ca daca nu imi revin dupa acest tratament, ma baga la Psihiatrie... voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu inseamna ca esti nebun.Bine ar fi ca toti cei care suferim de depresie sa facem un control, dar vezi tu, oameni cand aud de psihiatrie cred ca esti nebun si din cauza asta multi renunta la un consult de specialitate ca sa nu fie catalogat de societate drept nebun.Mergi la medic, fa tratamentul si chiar daca ai sa te internezi nu pune la suflet rautatile unora.Toti suntem depresivi dar nu o recunoastem.Multa sanatate si tine tratamentul chiar daca vei auzi lucruri neplacute de la "prieteni". Daca nu te tratezi va fi mai rau.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Daca ai o depresie severa este normal sa fii tratata de un medic psihiatru.Depresia nu inseamna nicidecum dementa. Ea necesita un tratament competent, constiincios, repetat.Nu te mai lua dupa toti prostii.Asculta sfatul medicului si te vei face bine.Trebuie sa ai rabdare.

| JeSa a răspuns:

Depresia afectează multe persoane şi este una dintre cele mai obişnuite probleme medicale în lumea de azi. Ea este boală a întregului organism, afectând corpul, sistemul nervos, dispoziţia, gândirea şi comportamentul, felul în care mănânci şi dormi, respectul de sine şi felul în care reacţionezi la stimuli sau în care gândeşti despre oameni şi lucrurile din jur.
Cauzele depresiei psihice nu sunt înţelese pe deplin, dar sunt probabil multe şi diverse.
Încă ceva, depresia psihică apare adesea(inconştient) din obiceiul de a gândi negativ.:)
Cu tratament, multe persoane pot scăpa de depresia psihică, chiar pe cale naturistă, privind o dietă sănătoasă; şi când spun asta mă refer pe baza alimentaţiei sănătoase, deoarece alimentele au o mare influenţă asupra comportamentului psihic; de astfel îs bune plimbările în natură, eliberare de stres, ce îţi va reda pozitivitate.
Deci, dacă depresia e sezonieră, poate fi de folos o terapie uşoară... şi, bazată pe tratament, care va îndepărta creşterea probabilităţii prevenirii bolii de a se agrava.
Uite un remediu, foarte bun, ce ajută la o bună funcţionare al creierului, şi anume "Omega3", plus "lintea, fasolea", şi să nu faci "exces de zahăr"(produce energie), mai bine să consumi "stevia"(îndulcitor natural, ce nu are acelaşi efect asupra corpului ca zahărul, şi nici efecte secundare ca substituţii artificiali de zahăr).
Citeşte,
http://www.terapii-naturiste.com/......ii-noi.htm
Să auzim numai de bine, şi multă sănătate!

| Razvan a răspuns:

Vestea buna e ca toti suntem nebuni. Iar cei care se cred normali sunt cei mai nebunitongue.Nu conteaza ce zice lumea, cuvantul nebun desi suna ca o pedeapsa nu e chiar atat de al naibii.Totul sta de cum privesti lucrurile.Gandeste-te ca in primul rand e sanatatea ta in loc si trebuie sa te mobilizezi.Citeste "Veronika se hotareste sa moara". Cartea aia te va invata ca totul e pus sub semnul intrebarii si ca nu exista cuvantul "normalitate"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresia este o boala a sufletului, omul depresiv este lipsit de speranta, gandeste negativ, este suparat pe el insusi si pe toata lumea. Multi dintre noi spunem ca sunt zile cand suntem mai depresivi, insa de multe ori este doar o forma de epuizare a organismului, care are efecte si asupra starii noastre sufletesti. Daca nu este tratata depresia are repercursiuni grave asupra modului de manifestare a omului in cauza.
Daca ti s-a pus acest diagnostic trebuie sa te tratezi si sa faci ce este necesar si ce-ti recomanda doamna doctor.
Depresia nu este nebunie, nu trebuie sa-ti faci griji pentru ce-ti spun altii, important este ca tu sa te faci bine.
Multa sanatate si spera ca totul va fi in regula, gandeste pozitiv, fa miscare si socializeaza (iesi in lume), nu sta inchisa intre 4 pereti, aculta muzica de caliate, citeste ceva frumos si navigheaza pe acest site, sa afli multe lucruri care te-ar putea interesa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depresia este o boala a sufletului, omul depresiv este lipsit de speranta, gandeste negativ, este suparat pe el insusi si pe toata lumea. Multi dintre noi spunem ca sunt zile cand suntem mai depresivi, insa de multe ori este doar o forma de epuizare a organismului, care are efecte si asupra starii noastre sufletesti. Daca nu este tratata depresia are repercursiuni grave asupra modului de manifestare a omului in cauza.
Daca ti s-a pus acest diagnostic trebuie sa te tratezi si sa faci ce este necesar si ce-ti recomanda doamna doctor.
Depresia nu este nebunie, nu trebuie sa-ti faci griji pentru ce-ti spun altii, important este ca tu sa te faci bine.
Multa sanatate si spera ca totul va fi in regula, gandeste pozitiv, fa miscare si socializeaza (iesi in lume), nu sta inchisa intre 4 pereti, aculta muzica de caliate, citeste ceva frumos si navigheaza pe acest site, sa afli multe lucruri care te-ar putea interesa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde, nu mai tu stii ce ai cu adevarathappy poate chiar esti un nebun in devenire.
Asa ca, fuguta la tratament!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Nu esti nebun. E o depresie mai severa si are nevoie de tratament medicamentos cat si psihologic.

| jerakis a răspuns:

Cred ca are dreptate.