supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Dacă te operezi de miopie, poți să citești și să lucrezi la PC următoarele luni? Trebuie să eviți lumina? Trebuie să stau cu ochelari de soare în casă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa operatie la ochi (cu laser sau de cataracta etc.) trebuie sa folosesti ochelari de soare de culoare inchisa, pentru a reduce cantitatea de lumina. Doar cand medicul iti va spune, de atunci nu le vei mai folosi.
In functie de evolutia revenirii, mai este posibil sa fii nevoit sa aplici si anumite picaturi, la recomandarea medicului care te a operat.

La 2-3 saptamani dupa operatie te poti apuca iarasi sa lucrezi la ecran (PC, telefon, televizor), dar cu masura, pana ce nu simti ca ti se usca ochii. Oricum, 5-10 minute de pauza dupa fiecare ora in fata ecranulşui este recomandat si pentru cei care au ochiul (inca) sanatos.

| Drimmero a răspuns:

Cel mai bine contacteaza un medic oftalmolog ca sa-ti raspunda la intrebarile tale, din ce stiu operatia e simpla, cu laser si recuperarea e rapida, dar mai intai de toate intereseaza-te de toate aspectele si medicul iti va raspunde la orice.

| Mosotti a răspuns:

Daca faci operatie cu laseru o sa citesti dupa cateva ore. Dar exista un risc totusi, cand opereaza ei fac niste taieturi minuscule ca sa aranjeze pe acolo erorile, si alea se pot cicatriza diferit, si s-ar putea sa dai in ceva necorectabil cu ochelari.

Cazurile sunt rare, dar sunt. De ex cei cu astigmatism, dadeau in din ala neregulat, si mai corectau cucu cu ochelari.
Eu prefer sa port ochelari, e mult mai simplu.
Acum depinde si ce dioptrii ai, nu stiu sigur daca laseru se faca la orice dioptrie de la una mare in colo, ca la mic nu merita.

| Felys a răspuns:

Vre-o saptamana sunt ceva restrictii in rest esti ca nou

| aumih16 a răspuns:

Nu prea! daca esti bandajat la ochi! slabe sanse!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La întrebările astea o să-ți răspundă cel mai bine un oftalmolog.

Ca idee, după operație, o să fii sensibil la lumină, prin urmare vor apărea dureri uriașe de cap. Deci nu vei avea cum să lucrezi oricum la calculator. Într-o lună maximum ar trebui să te obișnuiești cu normalitatea.

Și nu, nu trebuie să porți ochelari. Poate de citit, dacă ai nevoie să nu-ți strici vederea. laughing