| pintilie21 a întrebat:

Daca tin doar etapa de atac din dieta dukan si slabesc ma ingras inapoi pentru ca nu am tinut toate etapele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E asa greu sa slabesti fara dieta, doar cu sport + alimentatie corespunzatoare? happy

| pintilie21 explică (pentru Cosmin86):

Da e greu deci imi raspunzi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru pintilie21):

Ok, legat de dukan, evident ca te ingrasi dupa ( asa se intampla la 90 % din diete ). La dukan se intampla foarte simplu, ca iti schimba metabolismul, si dupa faza de atac, revine la normal.

Cea mai buna metoda de a te vindeca de diete este esecut in 90 % din cazuri sau probleme de sanatate.

Eu am slabit 13 kg prin sport + o alimentatie corecta si m-am mentinut fara probleme apoi.

| pintilie21 explică (pentru Cosmin86):

In cat timp ai slabit ca cred ca ai dreptate dietele nu sunt bune

| Cosmin86 a răspuns (pentru pintilie21):

6 luni, slabit sanatos inseamna cam 2 kg / luna, daca vrei sa te si mentii apoi. Plus ca eu fac si bodybuilding, deci trebuie sa mananc mult.

Sfaturi pe scurt :

- in loc de cartofi prajiti consuma orez fiert, cartofi copti, salata
- in loc de friptura prajita o poti consuma fiarta sau pe gratar
- sucuri, alcool, prajeli cam trebuiesc eliminate
- 2 fructe pe zi intre mese e foarte ok, nu baga prea multe fructe
- ultima masa cu 2 ore inainte de culcare
- un mic dejun cu de toate (grasimi sanatoase, carbohidrati, proteine, chiar si carbohidrati simpli - mierea - merg aici )
- 2 sau 3 litri de apa pe zi
- 2 pesti / saptamana ( peste oceanic de preferinta ) pentru omega 3 si omega 6

E bine sa ai mai mult de 3 mese pe zi, in cantitati mai mici, ca sa asimileze corpul mai bine.

Eu m-am documentat ft mult de aici :
www.getfit.ro/alimentatie

Gasesti o gramada de articole, despre slabit, alimente ( daca vrei un aliment anume, spre ex. de acolo am aflat ca fructele pot ingrasa, etc. ).

Si iti faci un plan alimentar a.i. sa ai cam 1500-1700 kcal / zi. Combinat cu sport, o sa slabesti incet si sigur, si o sa te poti mentine apoi.

| PaulCCraciun a răspuns:

Da' mai lasa-ne cu dieta ta, chiar nu ai alta treaba, daca vezi ca lumea nu te baga in seama. Te vei ingrasa cat malu'.

| pintilie21 explică (pentru PaulCCraciun):

Daca nu dai un raspuns folositor du-te in treaba ta