| anonim_4396 a întrebat:

Dacă un bărbat e foarte păros suferă de hipertricoza? Știu ca la femei se numește hirsutism parul în exces, la bărbați hipertricoza, menționez ca de când eram copil eram mai păros decât restul, cred ca e genetic nu știu... Se poate scăpa cu ceva tratament? De exemplu la endocrinolog ca cu laserul nu e definitiva procedura și costa mulți bani... Și acel tratament trebuie urmat toată viata sau doar o perioada? Ce fel de analize trebuie făcute? Și cam cât ar costa? Am înțeles ca la fete nu prea le plac ăștia mai părosi și vara chiar deranjează rău.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Mergi la un endocrinolog si ii spui problema ta, iar ei după consult si analize isi vor da seama daca este neapărat o problema sau asa esti tu si doar trebuie sa te epilezi.
Eu spre exemplu am ovare polichistice si chiar daca nu am par in exces si nu imi creste prin locuri in care nu ar trebui totusi creste destul de repede, plus ca parul (din cap) mi se îngrașă repede (daca ma spăl acum pe cap, maxim până mâine seară e la loc gras).Dar nu iau încă nici un tratament pentru ca nu mi s-a dat si sincer imi e si frica sa ma infund cu pastile.Dar daca o sa vreau sa am copii posibil sa incep totusi un tratament ce poate ma ajuta si in problemele enumerate mai sus.
Asa ca, până una alta epileazate unde consideri ca e necesar (acasa sau la salon) si mergi si la medic daca asta te face să te simti mai bine sau te poate ajuta.

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dacă ai par unde n-ar trebui sa fie atunci e o boala.

| CravataAlbastra a răspuns:

Medicul endocrinolog te poate ajuta si tot el iti da analize si tratamentul corespunzator. Bafta!