| anonim_4396 a întrebat:

Daca un copil de 14 ani fumeaza de la varsta de 11-12 ani, si se lasa timp de 2 ani. deci de la varsta de 14 ani pana la varsta de 16 ani, sa nu mai puna gura pe tigara, si sa nu mai inhaleze fumul de tigara, sau tutun. cum va arata o radiografie generala la plamani?

Deci. 12-14 ani a fumat. 14-16 ani, nu mai fumeaza. La 16 ani jumate, cum va arata o radiografie la plamani, generala?

Funda + Vot! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crash15 a răspuns:

De fapt, la un om ADULT, plamanilor le trebuie 7 ani pentru a-si reveni dupa ce persoana s-a lasat de fumat, deci, la 16 ani jumatate, cred ca vor arata destul de sanatosi, dar totusi se va vedea, cred, un mic handicap, pentru ca plamanii se dezvolta, la fete, pana la 16 ani, iar la baieti se pot dezvolta chir si pna la 19-20. Deci acei doi ani de fumat, isi vor pune amprenta pe plamanii respectivului, lasandu-i un pic handicap.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Arată în regulă dacă nu sunt afectați plămânii!
Pa, pa.

| mariazet45 a răspuns:

Nu se vede prea mult, la un fumator de 15 ani de exemplu la radiografie nu i a zis niciodata ca are ceva.Nici nu a zis medicul ca e fumator.Nu vreau sa te incurajez sa fumezi, dar nici sa intri in panica de asta, mai ales ca nu cred ca a fost neaparat un fumat regulat.Copii in general fumeaza doar la ocazii sau pe ascuns nu sant fumatori inraiti. Conteaza si cate tigari ai fumat in cei 2 ani si daca ai ai tras fumul in plamani. Imprtant e sa nu mai fumezi in viitor, pentru ca in timp chiar e de rau.

| loveyouschatz a răspuns:

O sa se vada stai linistit tehnica este avansata happy

| greyhound a răspuns:

Va arata normal

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Arată rău, sunt deja afectaţi plămânii.
Te pup!

| Jorah a răspuns (pentru anonim_4396):

Haide sa mori tu?
Am consultat un medic specialist. Mi-a pus cateva intrebari si a ajuns la concluzia ca nu voi avea nimic peste 2 ani.

Te rog frumos, nu mai posta daca nu stii, de unde stii tu ca sunt afectati deja? ai intrat in corpul meu? Penibil.

| Jorah a răspuns (pentru anonim_4396):

Haide sa mori tu?
Am consultat un medic specialist. Mi-a pus cateva intrebari si a ajuns la concluzia ca nu voi avea nimic peste 2 ani.

Te rog frumos, nu mai posta daca nu stii, de unde stii tu ca sunt afectati deja? ai intrat in corpul meu? Penibil, du-te altundeva nu imi umpli capu cu baliverne ca nu am nevoie :*

| Alphabeat a răspuns:

Va arata normal dar cu cateva ''urme''/''pete'' de tutun.

| OkAyAn a răspuns:

La fel ca si cand ai fuma! Dar presupun ca daca nu mai fumezi si nu mai inhalezi fum de tigara nu e asa de vizibil ca ai fumat! Dar la o examinare mai atenta a radiografiei se poate observa ca ai fumat!