| Hata14 a întrebat:

Daca un fumator, nu fumeaza o perioda indelungata, incepe sa tuseasca si sa il apese ceva pe piept, si parca pe gat?
E posibil ca prin inhalarea fumului de tigara sa creezi o dependenta de acestea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Daca inhalezi fum de la alti fumatori din jur, efectul este acelasi. Dar daca mai fumezi si tu, se agraveaza.
Ar trebui sa schimbi mediul daca vrei sa fii sanatos.

3 răspunsuri:
| francut a răspuns:

In acest caz nu e vorba de dependenta ci de efectul tigarilor.
Organismul s-a umplut de nicotina si alte substante toxice. Iar acum, incearca sa le elimine.

| Hata14 explică (pentru francut):

Dar eu ma refer de dorinta de a fuma, desi eu nu fumez am tot tendinta sa incep, si ma gandeam pentru ca inhalez destul de mult fum de tigara.

| francut a răspuns (pentru Hata14):

Daca inhalezi fum de la alti fumatori din jur, efectul este acelasi. Dar daca mai fumezi si tu, se agraveaza.
Ar trebui sa schimbi mediul daca vrei sa fii sanatos.

| KlArt a răspuns:

Țigările creează dependență.