| Fronea_Luminita_Antonina_1965 a întrebat:

Daca un medic de familie prescrie 90 de fiole de calciu, unui copil de 11 ani cate 3 fiole pe zi, 30 de zile,e normal asa ceva sau e un exces, va rog un raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de boala copilului. Exista situatii in care este necesar

| Hexiled a răspuns:

Buna ziua, daca aveti incertitudini in privinta prescriptiei data de medic, va recomand sa consultati un al doilea medic pentru a fi sigura.

Răspuns utilizator avertizat
| EraserHead a răspuns:

Nu e normal deloc. Depinde cat de mare e lipsa de calciu la copil. Daca este foarte mare i-ati putea da toate cele 3 daca nu este asa de mare dati numai 2 pe zi. Calciul stimuleaza pofta de mancare, deci aveti grija sa nu ajunga cu multe kg in plus. ^^

| AlyBlueBell a răspuns:

Doza uzuala este de 1 fiola pe zi timp de 10 zile pe luna. Pentru ce afectiune a prescris medicul de familie aceste fiole de calciu? Ati facut analizele de sange? Ce valori a avut la calcemie?