| AdrianaMariaaa a întrebat:

Daca vreau sa dau la medicina (pentru ca asta simt ca vreau sa ma fac si ma defineste) fiind inca in clasa a 10 a pe un liceu sportiv si dand bacul si la biologie, dar nu prea ma descurc la chimie, credeti ca ar trebui sa merg la meditatii pentru chimie din a 11 a sau as mai avea timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai timp destul sa inveti chimia care se cere la admitere, totul este sa vrei si sa depui putina munca. Daca nu te descurci singura poti merge si la meditatii.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca dai admiterea si din chimie la facultatea la care mergi... evident ca ar trebui sa faci meditatii la chimie, mai ales ca ai spus ca nu te prea descurci.
Poate o sa te razgandesti sau poate nu. Dar si din clasa a 11-a este chiar ok sa incepi.

Indiferent de ce faci, multa bafta si succes!

| WhiteLife a răspuns:

Daca alegi o facultate unde admiterea se da si din chimie, e bine sa te pregatesti, dar ai destul timp si poti invata acasa. Cumpara cartea de grile de la secretariat, vezi care e bibliografia, fa rost de manuale, invata bine teoria, apoi fa grilele. In timpul facultatii nu prea ai treaba cu chimia, legat de asta faci doar biochimie (unde o sa ai mult de tocit) si poate inca o materie. Sunt si orase in care poti da admiterea doar din bio, trebuie sa vezi ce se cere la tine.

| Dana2103 a răspuns:

Incepe sa mergi de acum! Iti trebuie admiterea ori la chimie ori la fizica

| iamprettybored a răspuns:

Da, dacă te apuci dintr-a 11a e perfect ok, dar pune mâna și învață de acum happy Ca și materia de a 10a intră la admitere, multă baftă!