| anonim_4396 a întrebat:

Dar cel mai mare dusman al omului care este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| julie a răspuns:

Cel mai mare dusman al omului cred ca este constiinta acestuia...sau chiar el insusi...de multe ori se lupta cu el insusi si cauta in exterior raspunsurile care de fapt le deine chiar el...omul este cela mai mare dusman al sau dar si cel mai bun prieten. poate chiar singurul care nu il minte sau tradeaza...

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Omul.

mariana
| mariana a răspuns:

Nimeni nu-ti poate face atata rau cat tu insuti, intrucat tu te cunosti cel mai bine si in loc sa iei acele masuri care sa te protejeze, sa iesi din impas, te condamni singur la tristete, singuratate, droguri, alcoolism, perversiuni si de acolo pana la auto-distugere nu este decat un mic pas.
Constiinta ta incearca sa te apere, subconstientul te avertizeaza, dar tu daca nu intelegi ca esti in cadere libera, ele nu pot actiona in locul tau. Nu sunt de acord ca, pentru nereusita noastra este de vina creierul nostru, poate uneori luam hotarari gresite dar atunci inseamna ca, nu am rationat cum se cuvine mai inainte si de aceea actiunea noastra a esuat. Stiu ca sunt oameni care nu sunt increzatori in fortele proprii si care pornesc sa initieze o actiune si de la inceput isi spun ca nu vor reusi si chiar asa se intampla. Stiti de ce?, pentru ca noi suntem ca un magnet al gandurilor noastre negative, si atunci acele ganduri se si materializeaza.
Daca pornesti sa faci ceva trebuie sa speri ca reusesti si sa actionezi astfel ca acest lucru sa se intample. Probabil ca, ati auzit de cartea "Secretul" (The secret) de Rhonda Byrne, Editura Adevar Divin Brasov 2007, unde secretul este Legea atractiei si in raport de ce gandim, ce ne imaginam atragem catre noi si astfel daca gandim de bine, atragem binele, daca nu raul va fi cel ce ne va napadi viata. Deci, de noi depinde si cand gresim doar noi insine suntem vinovati, cu alte cuvinte cel mai mare dusman al omului este chiar el insusi si acest lucru poate fi depasit doar prin schimbarea opticii, prin "reprogramarea" gandirii spre reusita, sanatate, succes si de ce nu spre reusita fianciara ca tot s-a vorbit despre ea in raspunsurile date.

| psiholoaga a răspuns:

El insusi.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Semenii lui! Egoisti, rautaciosi, invidiosi... "Homo homini lupus!" >>> Omul e lup pentru semenii sai!(Seneca)

| yadora a răspuns:

VIATA... daca nu ar avea viata ni ar mai fi!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

CHEAR EL.big grin

| DenissaDeea a răspuns:

Timpul/alcoolul si el insusi!

| dani9354 a răspuns:

Boala si constiinta lui

RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Ignoranta, prostia, neincrederea in fortele proprii, retetele dovedite gresite (perseverenta in prostie)... si probabil Inorogul Invizibilwinking

| doinisor a răspuns:

Este dupa mine alcoolul, tigarile, drogurile cancer sida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creierul si subconstientul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Harciogu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai mare dusman e omul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O M U L

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se spune ca cei mai mari dusmani ai nostri sint inauntru nostru nu in afara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul...pentru ca este singurul lucru care se pierde într-adevăr! si care nu mai poate fi recuperat orice ai face. doar retrait... dar niciodata la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hgugihjjjkllkkjkkjlklklkljkljkjkjkjkkjklj