| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi lista tuturor alimentelor care ar fi bine sa le evit daca as vrea sa slabesc si daca nu vreau sa ma ingras(cu exceptia ciocolatii,painii albe,fast food-ului,produselor de patiserie,pe care oricine le stie ca ingrasa). Cat mai multe, va rog. Puteti sa imi dati si alimente "sanatoase" care ingrasa, vreau sa stiu cat mai multe. Si cam ce calorii sau grasimi rele au. Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Uite ce este la baza alimentatiei: http://reteteaz.net/images/stories/piramida-alimentatiei-vegetariene.jpg, unde cerealele sunt integrale. Faina rafinata(alba) nici la porci nu as da-o ca i-as imbolnavi.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Uite aici un link cu cate kalorii are fiecare aliment: http://calorii.oneden.com/

| Syndre a răspuns:

Am văzut că ai specificat pâinea albă și vreau să-ți atrag atenția că pâinea neagră are LA FEL de multe calorii, deci stai departe de amândouă. happy
Dacă vrei să slăbești evită pe cât posibil carbohidrații: pâine, cereale, făinoase și fructele. Multă lume crede că fructele sunt cele mai bune la dietă, dar de fapt e ușor să te îngrași cu ele. Mânâncă maxim 200g fructe pe zi și fără banane, struguri, papaya sau altele foarte dulci. Mergi pe mere, pere, pepene etc.
Evită brânzeturile grase, mergi doar pe lactate până în 7% grăsime.
Evită carnea grasă, gen de porc.
Nu mâncă prăjit și nu pune multă sare la gătit.
Încearcă să mânânci foarte multe legume, în special crude, carne slabă(vită, pui, curcan), pește și lactate degresate, 5-7 ouă pe săptămână. Bea minim 2l de apă pe zi și încearcă să ai 3 mese principale și 2 gustări, n-are importanță la ce oră; micul dejun ar trebui să fie cea mai copioasă masă. Mult succes!
Btw, nu uita că sportul te mai ajută să arzi câteva calorii. happy

| 187VLAD a răspuns:

Pai exemplele tale cam fac regulalaughing restul' nu conteaza chiar asa mult
un produs sanatos pe care l-ai putea evita daca tii dieta ar fi banana
stiu ca are potasiu, dar in rest nimic altceva decat prea multe calorii pentru un fruct

| Manafu_Bya_1998 a răspuns:

In primil rand trebuie sa scapi de sare.Si daca iti schimbi alimentatia trebuie sa te menti cu sport :-P