| anonim_4396 a întrebat:

Dau funda!
Ce rețetă naturală îmi recomandați pentru coșurile și punctele negre de pe față de pe față?
P.S. Știu că sunt în perioada pubertății dar vreau să scap de ele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Extractul hidro-glicero-glicolic de propolis ar putea sa aiba efect asupra cosurilor pentru ca este antiinflamator si antibacterian.

Gasesti la Manicos ( in plafar/magazine naturiste ) produsul asta dar trebuie sa-l incerci putin diluat, pe o portiune mica de piele, ca sa vezi cum reactioneaza pielea ta la el pentru a eviti orice posibila reactie alergica.
http://www.manicos.ro/......25-ml.html

Masca cu drojdie de bere este indicata pentru acnee ( ea contine si vitamina B3 care este benefica pentru tratarea acneei si petelor post-acnee dar ajuta si la reglarea sebumului ), ea se poate combina doar cu apa dar poti sa combini drojdia de bere cu argila albastra (Raciu pulbere ), propolis si ceai verde pentru un efect mult mai bun. Aplica masca cu drojdie de 2-3 ori pe saptamana.
Poti sa iei si suplimente cu drojdie de bere, curele cu drojdie de bere sunt indicate in tratarea acneei - pastilele astea contin doar drojdie de bere, nu are excipienti sau alte minuni :
https://www.bioportal.ro/......al-p21754/

Daca vrei sa mai incerci un produs ieftin poti sa iti cumperi Spirulin de la Hofigal (varianta de monodoze, recipientele tip borcan nu-s igienice iar ingredientele isi pierd proprietatile benefice in scurt timp in prezenta luminii si aerului ) - este o crema destul de laudata pentru efectele ei impotriva cosurilor, poti sa-i dai o sansa.

http://www.hofigal.eu/......ze-76.html

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate. Poti sa inlocuiesti laptele cu lapte de cocos sau de migdale, daca vrei o sursa de calciu poti sa consumi seminte de chia pe care sa le inmoi in lapte.

Nu se aplica lamaie, alcool, camphor, scortisoara, menthol, pasta de dinti, ulei de arbore de ceai, uleiuri esentiale, rosii, capsuni, kiwi, otet, sucuri de citrice si alte ingredient care te ustura si iti irita tenul. Nu se foloseste apa fierbinte sau rece pe ten, ea trebuie sa fie potrivita. Nu iti atinge tenul cu mainile murdare si dezinfecteaza zilnic ecranul telefonului si castile. Schimba fata de perna si prosopul pentru fata cat mai des.

Foloseste un gel de curatare pentru a indeparta celulele moarte, praful, transpiratia si restul de impuritati de pe ten care favorizeaza formarea cosurilor, punctelor negre si albe prin blocarea porilor. Iti recomand Balea med ultra sensitive waschgel, costa 9 lei si il gasesti in magazinele DM.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta raspunsurile mele anterioare, cu tratament dâcu drojdie proaspata.

| UnNumeScurt a răspuns (pentru Bula):

Nu le gasim! sunt prea multe...

| Bula a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Trebuie cautat la raspunsuri: :)
http://www.tpu.ro/......-2-3-zile/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La coşuri, depinde de tipul de acnee. Sfatul meu este să consulți un dermatolog.O rețetă naturală nu recomand, neştiind ce este.Mai bine să îți spună un specialist.
Iar de punctele negre poți scăpa şi c-un tircomedon (se găseşte pe diferite site-uri şi nu e scump, vreo 12-15 lei). Doar să nu fie închistate, altfel sunt ceva mai greu de înlăturat.De regula, tircomedonul se foloseşte pe acele puncte negre după o baie cu aburi (care să îți deschidă porii astfel facilitânt axtracțiile) şi după folosirea unui gel exfoliant pentru puncte negre.Dat fiind că ai ten gras, poți folosi şi unul mai intruziv, cu efect de peeling.

| Lzehxo a răspuns:

Pentru cosuri: pui pasta de dinti pe cos. Il usuca si in 2 3 zile iti trece. Pentu ten si puncte negre: o sa iti dau trei masti pe care eu le am folosit timp de 3 saptamani si au fost rezultate vizibile. 1. Miere si scortisoara. Intr-o ceasca pui o lingurita de miere si cam jumatate de lingurita de scortisoara si cam o lingurita de apa daca compozitia este prea tare - 25 de minute (am facut-o de doua ori pe saptamana). Miere, faina, apa. Intr-un recipient pui o lingurita de faina, una sau doua de miere si putina apa - 25-30 de minute (de 2 ori pe saptamana). Bicarbonat de sodiu cu apa. Pui bicarbonat de sodiu intr-un recipient si dupa adaugi apa incat sa iti iasa o pasta nu foarte fluida - o lasi intre 20-40 de minute (de doua ori pe saptamana). Cat doresti tu, eu o tineam 30 de minute. Si pentru ten: intr-o sticla de apa plata de 0.5l pui jumatate de pliculet de bicarbonat de sodiu. Agiti sticla dupa ce pui bicarbonatul, bagi in frigider. Seara si dimineata iti dai cu acea solutie pe fata. Pui pe vata sau pe dischete si iti dai pe fata cu ea. Sper ca te-am ajutat!

| Iulia0331 a răspuns:

Fa o masca din 8 linguri de lapte, 6carbuni activi *se gasesc la farmacie* si un pliculet de gelatina. Amesteca-le apoi pune totul la microunde pentru un minut apoi aplic.o pe fata si las.o sa se usuce

| Chibi689 a răspuns:

Pai incearca masca de avocado sau da te cu usturoi pe fata si lasa toata noaptea iar dimineata vei vedea o schimbare.
:*